”Tarım büyük çıkmazda”

İYİ Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, 2020 Nisan ayında  tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yıllık yüzde 10,94, aylık ise yüzde 0,85 arttığını söyledi. Çulhaoğlu, ‘Aya göre fiyatı en çok artan ürünler, patates soğan ve sarımsak oldu. Nisan’da aylık bazda fiyat artışı sarımsakta yüzde 46,18, kuru soğanda yüzde 37,50, patateste yüzde 31,02 oldu. Sarımsak yüzde 149’luk fiyat artışıyla 2019 yılında da zam şampiyonu olmuştu” dedi.

FİYATLAR ARASINDA UÇURUM VAR

Fiyat artışlarında en büyük etkenin tarımdaki plansızlık olduğuna dikkat çeken  İYİ Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, ”Nisan’da bir kilo  patates fiyatı  Türkiye İstatistik Kurumuna göre 4,2 TL, markette 6 TL olduğunu fakat  hasat başlayan Adana’da 90 kuruş… Üreticinin sattığı fiyatla tüketicinin satın aldığı fiyat arasındaki yüzde 550’ye varan uçurum var” diye konuştu.

Patates ve soğan ve limonda ihracat kısıtlamalarına gidildiğini ancak buna rağmen fiyat artışlarının devam ettiğini belirten Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, ”Normalde ihracatına kısıtlama getirilen üründe fiyat düşüşü olması gerekirken    biz de tam tersi oldu” dedi.

Patates, soğan ve limonun Nisan 2020’de fiyatının yüzde 16,86 attığını hatırlatan İYİ Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, şunları kaydetti:

”Plansız yönetmenin, üretici fiyatı ile tüketici fiyatı arasındaki büyük farkının, girdi fiyatlarındaki yükseklik ve ithalat nedeniyle çiftçi üretimden vazgeçmektedir. Fiyatı en çok artan ürünler hep tarım ürünleri oluyor. Kazanamayan çiftçi üretimden vazgeçiyor. Çiftçi üretimden vazgeçince fiyatlar daha çok artıyor. Tarımın tam bir çıkmaz içinde olduğunu cümle alem biliyor da bir tek iktidarın bundan haberi yok. Bilindiği gibi patateste soğanda nisan ayı geçiş dönemidir. Eski ürünün depolarda tükenip yeni ürünün henüz toplanmadığı bir ayda fiyatların artmasına da sebep oldular. Halkımızın temel gıda maddelerini pahalı yemesine göz yummak kabul edilebilir bir şey değildir. Sağlık gerekçesiyle bu ürünlerde talebin artacağını, bunun sonucunda fiyatların çok fazla arttıracağının bilinmesine rağmen gerekli tedbirleri almayan Ak Parti iktidarı burada da beceriksiz bir yönetim göstermiştir.  Adanalı üretici ve yetiştiricilerimizden gelen son serzenişleri 30 Mart ve 13 Nisan 2020 tarihlerinde Tarım ve Orman Bakanına yazılı önergeler ile bildirdim ve çeşitli sorular sordum. Bu önergelerimde, Yağlı Tohumlar için 2019 yılı destekleme ödemelerinin halen yapılmadığını bu ödemelerin ne zaman yapılacağını sordum. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ödenecek destekleme listelerinin hazırlanıp Tarım ve Orman Bakanlığına gönderildiğini, bakanlığın ödeme yapılacak demesine rağmen bu ödemelerin halen yapılmamış olduğunu öğrendim. Aynı önergelerimde buzağı yetiştiricilerinin 2019 destekleme ödemelerini de sormuştum. Aldığım bilgiler ilk üç aylık ödemeler yapılmaya başlamış ama kalan 9 aylık ödemenin ne zaman yapılacağı belirtilmemiştir. Sürekli artan dolar kuru nedeniyle ithal yem fiyatları artmakta ve bu da Adanalı çiftçilerimizi zora sokmaktadır, buna biran önce önlem alın dedim ama buna herhangi bir cevap alamadım.

Her geçen gün kayıptır. Hükümete her defasında gelir yaratmak için üretime yönelmelerini, çiftçimizin girdi maliyetlerinin en önemlileri olan mazot, ilaç ve gübre fiyatlarının düşürülmesini, daha fazla desteklenmesini söylüyoruz. Tarım arazilerini, mera ve otlakları hazineden kum, taş ve mermer ocağı açtırmak için uzun vadeler ile yandaşlara Milli Emlak’tan kiralattırmak tarımı bitirir, birkaç kişiyi zengin etmek pahasına, tarım arazilerinin yok edilmesi ülkemiz geleceğini yok etmektir diyoruz. Krediyle, borçla yönetmenin fayda getirmeyeceğini söylüyoruz İthalata dayalı tüketim ekonomisi yaratarak hazinemizin gelirlerini çar çur etmeye devam ediyorsunuz diyoruz. Bunlar Şahsi itibara ve saltanata yöneldikleri gibi egoları da tavan yaptı. Milletimiz işim, aşım, geçimim diyor, onlar elindeki yandaş basın ve trollerine dezenfarmasyon yaptırarak bu söylemlerin geniş kitlelere ulaşmasını engellettirip koltuklarını koruma peşindeler. Hükümet edenlere çağrım büyük kırılma anlarında umut bağladığınız özel sektörden de artık çok şey beklemeyin, onlar da büyük yara aldılar, onları da önlerini göremez, yatırım yapamaz hale getirdiniz. Büyük Türk Milleti hükümetin başka milletler için sarf ettiği gayreti kendi milletinden esirgeyenleri bir kenara not etmeye devam ediyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir