Eşbaşkanlara gözaltı: 3 belediye kayyum atandı

Eşbaşkanlar Yaşar Akkuş, Berivan Helen Işık, Ramazan Sarsılmaz ve Baran Akgül gözaltına alındı.

Iğdır, Siirt, Baykan ile Kurtalan belediyelerinde HDP’li eşbaşkanlar görevden alınarak yerlerine kayyum atandı. Eşbaşkanlar Yaşar Akkuş, Berivan Helen Işık, Ramazan Sarsılmaz ve Baran Akgül gözaltına alındı. Başkanların yerine kayyum atandı.

Siirt Belediyesi Eşbaşkanları Berivan Helen Işık ile Peymandara Turhan, Baykan Belediye Eşbaşkanları Ramazan Sarsılmaz ile Özden Gülmez, Kurtalan Belediye Eşbaşkanları Baran Akgül ile Esmer Baran görevlerinden alınarak yerlerine Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Baykan Kaymakamı Mehmet Tunç ve Kurtalan Kaymakamı İhsan Emre Aydın kayyım olarak atandı.

Kayyum atamasının ardından Berivan Helen Işık, Ramazan Sarsılmaz ve Baran Akgül polis tarafından evlerinde gözaltına alındı. Işık, Sarsılmaz ve Akgül, emniyete götürüldü.

HDP’li Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş da hakkında yürütülen bir soruşturma gerekçesiyle gözaltına alındı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerde Kürt illerindeki belediyelerden 65’ini kazandı. HDP’nin kazandığı 3’ü büyük, 5’i il, 45’i ilçe, 12’si belde toplam 65 belediyeden 6’sına mazbata verilmezken, 41’ine kayyum atandı. Önceki dönem Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) yönetiminde bulunan 102 belediyeden 96’sına kayyum atanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir