ESOB Başkanı Göğer: Gazetecinin otobüsten indirilmesi söz konusu değil!

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Niyazi Göger, geçtiğimiz hafta, kişileştirilmiş kart kullanan bir gazetecinin halk otobüsten indirildiği iddialarıyla ilgili yaptığı açıklamada böyle bir olayın söz konusu olmadığını söyledi.

Olayın basına yansımasının ardından haberde plakası geçen otobüsün olay anındaki güvenlik kamerası görüntülerini istettiğini belirten Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger, “Görüntülerde bir genç kardeşimiz otobüse binerek ücretsiz kartını kullanıyor. Otobüsün sürücüsü de nezaket kuralları içerisinde genç kardeşimizden kimliğini göstermesini istiyor. Gazeteci arkadaş kimliğini göstermek yerine otobüsten inmeyi tercih ediyor. Görüntülerde araç sürücüsünün gazeteci kardeşimize yönelik araçtan inmesi yönünde bir ikazı olmadığı gibi ücretsiz binmesinden kaynaklı da herhangi bir şekilde hakaret etmesi de söz konusu değildir” dedi. Adana’da bu tarz münferit olayların zaman zaman yaşandığını da dile getiren Birlik Başkanı Niyazi Göger, “Gönül ister ki böyle tatsız olaylar yaşamayalım. Ancak kentimizde ücretsiz seyahat hakkı bazı kesimler tarafından maalesef suistimal ediliyor. Hal böyle olunca esnafımız da kendi haklarını ve yasal olarak ücretsiz seyahat hakkı tanınan vatandaşlarımızın haklarını korumak adına şüphe duymaları halinde ücretsiz kart kullanıcısına kimlik sorabiliyor. Bu durum da gayet doğal. Bu noktada vatandaşlarımızdan, hem esnafımızın hem de ücretsiz kart kullanan vatandaşlarımızın hakkının gasp edilmemesi için daha hassas ve duyarlı davranmalarını bekliyoruz” diye konuştu.

Özel halk otobüsü esnafının da bu tarz olayların yaşanmasından ötürü rahatsız olduğunun altını çizen Birlik Başkanı Niyazi Göger, “Kamu vazifesi gören Özel Halk Otobüsü esnafımız halkla en fazla iç içe olan meslek gruplarımızdan birisini oluşturmaktadır. Her gün yüzbinlerce vatandaşımızı, işine, okuluna, evine taşıyan özel halk otobüsü esnafımız ile vatandaşlarımız arasında zaman zaman istenmeyen hadiseler yaşanabilmektedir. Bizim de tasvip etmediğimiz, ne esnafımıza ne de Adana’ya yakışmayan bu tür durumların tekrar yaşanmaması için Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği yönetimi olarak bu konu üzerinde hassasiyetle duracağımızın bilinmesini isterim. Bu soruna köklü bir çözüm kazandırmak için ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde gerekli çalışmaları yapacağız” ifadelerini kullandı.

Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger’e yaklaşımı ve anlayışı için teşekkür ediyor, Adana’nın günümüz şartlarına uygun, hem özel halk otobüsü esnafını hem de vatandaşı memnun edecek bir toplu taşıma sistemine kavuşması için bizim de üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir