Zeki Kıvanç, toz-pembe bir tablo çizdi

Kamu bankaları, normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için “konut kredisi”, “taşıt kredisi”, “sosyal hayatı destek” ve “tatil destek” olmak üzere 4 yeni kredi paketini hayata geçirdi.

Normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için dört yeni kredi paketinin devreye alınması ile ilgili açıklamada bulunan Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, adeta pembe tablo çizdi. Kıvanç, “Özellikle konut, otomotiv, mobilya ve turizm sektörlerinde ciddi bir hareketlenme göreceğiz.” dedi.

Kredi paketlerinin Türkiye’nin son yıllarda gördüğü en düşük faiz oranları ile hayata geçirildiğini söyleyen Kıvanç, borcu borçla kapatan ve büyük sıkıntı içinde olan vatandaşları görmezden gelirken güllük gülistanlık bir manzara ortaya koydu. Kıvanç, “Yerli üretimi destekleyecek ve tüm sektörlerde hareketlenmeyi sağlayacak olan finansman paketleri ve mevcut destekler ile birlikte, Türkiye’de yatırım da olur, üretim de olur, otomobil de alınır, ev de alınır ve en önemlisi iş olur, aş olur.” dedi.

Hükümetin ve ekonomi yönetiminin aldığı tedbirler ve uyguladığı politikaların etkisiyle ekonomide dengelenme sürecinin başladığına dikkat çeken Kıvanç şöyle konuştu; “Ülkemiz ekonomisi için ikinci çeyreğin kısmen sıkıntılı görünmesine karşın sonrası umut verici gözüküyor. İç piyasaları hareketlendirmeye yönelik yapılan bu düşük faizli kredi destekleri, her alanda hızlı bir toparlanmanın işaretçisi olacak. Mevcut durumda gezi olayları öncesindeki dönemden daha düşük faiz oranları ile kredi imkanı var. Mevcut düşük faizli kredi olanaklarının yanında ithalata ek gümrük vergilerinin getirilmesi, hükümetimizin yerli üretimi her zamankinden daha fazla desteklemesi, düşük kapasitede çalışan işletmelerin kapasite kullanımlarını artırmalarına sebep olacaktır. Bu destekler ile birlikte her alanda daha yerli ve daha milli birçok yatırımın yapılması kaçınılmaz olacaktır.”

Tüketicilerin taleplerinin artması ile konut, otomotiv ve turizm sektörlerinin alt sektörleri başta olmak üzere birçok sektörde hızlı toparlanma ve devamında yükseliş süreci görüleceğini söyleyen Kıvanç, “Diğer yandan harcamaların artmaya başladığının işaretçisi de tüketici güveni olacak. Ayrıca büyüme konusunda genel verilerin pozitif sinyaller verdiğini söyleyebilirim. Bu alanda yakalayacağımız ivme ve değişim, arzu ettiğimiz sürdürülebilir büyümenin itici güçlerinden biri olacaktır.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir