280 bin kişi icralık: Öğrenci ne yapsın?

“Ödenemeyen KYK borçlarının düzenlenmesi” teklifinin TBMM’de reddinin ardından, 280 bin öğrenciye haciz geldiği açıklandı.

AK Parti ve MHP, İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın “Ödenemeyen KYK borçları düzenlensin” konulu araştırma önergesini reddetmişti. Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre Gelecek Partisi Gençlik ve Spor İzleme Kurulu Başkanlığı, öğrenim kredisi borcunu ödeyemeyen 280 bin öğrenciye haciz uygulandığını açıkladı.

KYK Yurt Müdürlüklerinin yaz okulu, staj ve KPSS benzeri kurslar için yaz döneminde yurtlarda kalınmayacağı kararı da eleştirilerek şöyle denildi:

“Türkiye’de 5 milyon kişinin ‘Öğrenim Kredisi’ borcu var. 280 bin öğrenciye borcunu ödeyemediği için haciz uygulandı. Yüksek oranlı aylık gecikme faizleri uygulanıyor. İşsizlik oranının her geçen gün arttığı bu ortamda hacizler durdurulmalı, işleyen faizler sıfırlanmalı ve taksitler revize edilmelidir. Özel yurtlar virüs sürecinde yurtta kalmadıkları halde öğrencilerimizden ücret aldı. Öğrencilerin hak ve hukuku gözetilmelidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir