YETERSİZLİK YANGINI

İstatistik Bilimi algı ile anlamadığı şeyi rakamlarla gözüne sokar insanın.

Örneğin; Nisan 2019’un ilk 9 gününde İstanbul da defin sayısı 1858’miş. Gün başına 206 defin eder. Nisan 2020’nin ilk 9 gününde 2884 olmuş. Yani gün başına 320 defin demektir bu.

 2884-1858= 926 sayısı bir yıl içinde aradaki fark.  Nüfus artışına bağlı olarak %10 desek sayısal olarak 186 daha ekleriz 1858’e eder 2044. Yeni sonuca bakarsak 2884-2044= 840 fark olduğunu görürüz.

Toplumsal Yaşam akarında hepimiz biliriz ki, iktidarlar beceriksizliklerinden dolayı Yanlışa Yakın Durur. Örneğin parasız yaptırdığını söylediği köprü ve hastanelere karşılık verdiği müşteri garantisini halkın sırtına yükler. Hazine karadelikler tarafından boşaltılır. Yersen! Yemezsen yoksulu yanında tutup seni tekrar yenmeyi düşünür. Olur mu olur!

Pandemi günlerinde, haftalarında, aylarında yaşanan Maske beceriksizliği, Eve Kapanma’nın gerçeği Sosyal Yardım yetersizliği öncelikle Bilinçli Kesim’i hükümet karşısında kemikleştirir.  Bununla birlikte hükümete sosyal yardım açısından Göbek Bağı zayıf olanlar bindiğin trene canı sıkkın el sallarlar. Camileri yasakladığın cemaatler toplum içinde dilsiz – lal olurlar.

Suçladığın Muhalefet Belediyeleri Ak Kartal olur süzülür göklerde ve sesleri, yaptıkları Cehennemin Dibi’nden bile duyulur. Neylersin.

Üstüne üstlük yandan yandaşa verdiğin ihalelerin son hız devam ettiği dillendirilir. Vatandaş dert içinde neler yaptığını da öğrenir. Tüik’in enflasyon belirtecinde pazardan uzaklaşır tenis topuna sarılır, sen eğlen de paşam sen eğlen havasında.

Sevgili okur, sözün lastiğe uygunluğu İktidar işlerinde olağan şeylerdir. Önemli olan senin kendini, komşunu, çocuğunun ve torunlarının geleceğini görebileceğin şartları oluşturmak için ne yapabileceğini içinde kemikleştirmendir. Yaşam demek, bu gün demek değildir. Yaşam dünlerden topladığın olumlu şeyleri değiştirerek, dönüştürerek yarınlara yol almandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.