Hakkını arayan 15 Temmuz gazisi Bakanlıktan ihraç mı edildi?

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında şehit yakınları ve gazilere yardım amacıyla “Dayanışma Kampanyası”nda toplanan ve dağıtılmayan paraların akıbetini Meclis gündemine taşıdı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı önerge veren Bulut, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında şehit yakınları ve gazilere yardım amacıyla “Dayanışma Kampanyası” başlatıldığını hatırlattı.

15 TEMMUZ GAZİLERİ EYLEMDE

Kampanya kapsamında toplanan 339 milyon TL’nin 2017 yılının Aralık ayında 696 sayılı KHK ile kurulan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı aracılığıyla şehit ve gazi ailelerine dağıtılacağının açıklandığını kaydeden Bulut, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın, Aralık ayında yaptığı açıklamada yaklaşık 339 milyon liranın Hazine kurumlar hesabına aktarıldığını, kurulan vakfın parayı nasıl değerlendireceğine karar vereceğini söylediğini anımsattı. Ancak geçen sürede şehit yakınlarına ve gazilere bu paranın dağıtılmadığını belirten Bulut, kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını kaydeden 15 Temmuz gazilerinin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde günlerdir eylem yaptığını bildirdi.

ŞEHİT KARDEŞİ BAKANLIKTAN İHRAÇ EDİLDİ Mİ?

CHP’li Bulut, “Eyleme katılan 15 Temmuz gazisi, şehit kardeşi olan Tekin Özsoy’un Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan ihraç edildiği öne sürülmektedir. 9 Haziran günü basın açıklaması yapacağını duyuran 15 Temmuz gazilerinin hesaplarına açıklamadan 1 gün önce 1000 TL para yatırıldığı, 15 Temmuz gazilerine şimdiye kadar maaş bağlanmadığı da iddialar arasındadır. Haklarını aramak için AKP Genel Merkezinin önünde eylem yapmak için toplanan 15 Temmuz şehit yakınlarına ve gazilere polis tarafından müdahale edilmiştir. 2 gazi yaralanmış, çok sayıda gazi gözaltına alınmıştır” dedi.

PARALAR NEDEN DAĞITILMIYOR?

Bulut, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle şu soruları yöneltti: -Toplanan yardım paralarının şehit ve gazi ailelerine ulaştırılmadığı iddiası doğru mudur? -696 sayılı KHK ile kurulan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı aradan geçen 3 yılda bu parayı neden dağıtmamıştır? Yardım paralarının ne kadarı şehit ve gazi ailelerine ulaştırılmıştır? -15 Temmuz gazilerine maaş bağlanmadığı iddiası doğru mudur? Kaç 15 Temmuz gazisi devletten maaş almaktadır?

EYLEMDEN ÖNCE HESAPLARA 1000 TL PARA MI YATIRILDI?

Eylemden önce 15 Temmuz gazilerine ve şehit yakınlarının hesaplarına 1000 TL yatırıldığı iddiası doğru mudur? Bu para hangi gerekçeyle gönderilmiştir? -Eyleme katılan 15 Temmuz gazisi, şehit kardeşi olan Tekin Özsoy’un Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan ihraç edildiği iddiası doğru mudur? Doğruysa gerekçesi nedir? -Darbe gecesi canını ortaya koyan 15 Temmuz gazilerine polis tarafından güç kullanılması hangi vicdana sığmaktadır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.