“Kıdeme dokunmak genel grev nedeni”

Türkiye’nin en büyük işçi Konfederasyonu olan Türk- İş, kıdem tazminatına dokunulması halinde genel greve gitmekte kararlı.

TAVİZ VERMEYECEĞİMİZİ HERKES BİLSİN

Türk-İş 4’üncü Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, adananewstv.com’a konuştu: Kıdeme dokunurlarsa yer yerinden oynar.

Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, kıdem tazminatının fona devredilmek istenmesine karşı demokratik zeminde her türlü mücadeleyi vereceklerini belirterek, “Bizim en büyük mercimiz genel kurullardır. Genel kurullarda ne karar alınırsa ona gelen yönetim uymak zorundadır. İki dönemdir, yani 10 yıldır genel kurulda oylama yaparız. Kıdem tazminatıyla oynandığı zaman genel grev kararı vardır. Bunu hiç kimse engelleyemez. Bütün işçi kardeşlerime sesleniyorum; ölümüne bir nebze bile taviz vermeyeceğimizi herkes bilsin” dedi.

GÖZ DİKMEYİN

Adananewstv.com’a konuşan Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, “ Ülkemiz zaten bir kaosun içinde… Bir yanda salgın var, bir yanda FETÖ ile mücadele, terör var. Bu kaos ortamında lütfen işçinin üzerinden elinizi çekin. Bunca yıllık hakkı işçinin elinden alamazsın, günahtır. Kıdem tazminatı bir işçinin güvencesidir, kızının çeyiz parasıdır, oğlunun düğün parasıdır, ev alma parasıdır. Bir işçi hep bunları düşünüyor. İşçinin bu hakkına kimsenin gözü dikilmesin” diye konuştu.

Bazı medya kuruluşlarının da kıdem tazminatının fona devrini savunduklarını söyleyen Gülnar, şöyle devam etti:

“Bazı medya organları kıdem tazminatının gasp edilmek istenmesini övüyorlar. İşçileri kandırmaya çalışıyorlar ama işçinin artık kanacak durumu yoktur. Ayıp ediyorlar yazıktır, günahtır, bunun vebali çok büyüktür. Hükümetler yıllardan bu yana kıdem tazminatını bir ısıtıyorlar, bir soğutuyorlar. Ama maalesef bu son dönemde kıdem tazminatı üzerine yapılan tartışmalar oldukça ciddi boyuta geldi.. Ciddi anlamda kıdem tazminatıyla ilgili işlem yapılırsa yer yerinden oynar. Yani sendikacılar istese bile inanın işçiler bırakmaz. Bunu bir kere hükümetin iyi düşünmesi gerekir, zaten biliyorlar. Böyle bir yasa olur mu? Yıllardır işçi kıdem tazminatı için mücadele veriyor, işçinin bu kıdem tazminatını göz koyuluyor. Sürekli yeni bir olayı gündeme getiriyorlar.

25-30 senesini dolduran bir işçi ne yapacak? İşçinin parası fona kesilecek, fondan da yüzde 25’i peşin olmak üzere taksit taksit verilecek. Böyle bir şey olabilir mi? Oradaki kayıpları hiç kimse düşünmüyor. Belki bunu işçiler de bilmiyor. Önceki yasada erkek işçi askere giderken kıdem tazminatını alıyordu, geri geldiği zaman da işini garantiye alıp çalışıyordu. Bu yasayla işçi askere giderken kıdem tazminatını alamayacak. Yine kadınlarımızda evlendikten sonra eşleri çalıştırmazsa kıdem tazminatı ödeme mecburiyeti vardı. Bu yasayla o da kalkıyor. Bunun gibi birçok örnek verebiliriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir