Türk-iş 81 ilden haykırdı: Kıdemime dokunma!

Türkiye’nin en büyük işçi konfederasyonu olan Türk-iş, 81 ilde kıdem tazminatının gasp edilmek istenmesine karşı ayağa kalktı. Ülkenin tüm kentlerinde eş zamanlı gerçekleştirilen basın açıklamalarında, “Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir” vurgusuyla iktidara çağrı yapıldı.

Türk-İş, kıdem tazminatına dokunulması halinde genel grev uyarısıyla 81 ilde
alanlara indi.

Adana’da, İnönü Parkı’nda buluşan işçilere CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut da destek verdi. Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, “Türk-İş genel kurullarında oy birliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Bu da genel grevdir. Alınan kararın arkasındayız.Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisidir” dedi.

Gülnar, şu açıklamayı yaptı:

“Bildiğiniz üzere son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanıyor. Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor. İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor. 25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor.

Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor.

Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. 

Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur.

Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz.

Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekun bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor.

İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir.

İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır.

Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur.

Görüşümüz net…

Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir.

TÜRK-İŞ kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz.  

Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz.

Bugün Türkiye’nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz.

Hazırlanan bez afişler binalarımıza asılacak, tüm işyerleri, evlerimiz ve arabalarımız posterlerle donatılacaktır. Kıdem Tazminatına Dokunma”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.