SAVUNMA’YA TAAMMÜDEN…

TBB (Türkiye Barolar Birliği) Başkanı Feyzioğlu Saray’a sıvandı. Açıklamalarının yönü Özgürlükten bağımlılığa döndü. Ülkede birçok Enerji boşaldı, Sinerji’ye döndü.

Örneğin; Basit bir kınama ile geçiştirilemeyecek bir durumdu. Geçiştirilmedi de. Yargının – Yasamanın hizaya getirildiği bir zamanda Savunma Özgürlük ve Demokrasinin derdine düştü. Yine dünya çapında bir eylem imzası ülkemizden dünyaya atıldı.

Böyle eylemler Dünya Platformunda Hükümetin prestijini ters yüz eder.

Peki! Hükümet ülke içi ne eder?

Elbette hepimiz yaşayarak gördük durumu.

Başkan saraya yakınlaştırılır, ülkenin bekası havasına sokulur, savunma unutturulur. Belki de burada geleceğin vaatleri vardır, o da zamanla anlaşılır.

Savunma’nın altının oyulduğunu ve hükümetin istikbaline kurban edildiğini gören yöneticiler ve Baro Başkanları eylem haline geçerler.

Savunma’nın kurtuluşu demek; demokrasi, Eşitlik ve Adaletin kurtuluşu gibidir.

Baro Başkanları yapılan işin yanlışlığını her yerde haykırarak anlatır, söz hükümet tarafından hafife alınınca harekete geçer. Başkanlar yürüyüşe geçer.

Yollarda Hükümet eli ile engellemeler olur.

İnat da birdir Murat da. Yılan – yorulan olmaz. Ankara’ya gelinir. Şehire alınmazlar. Savunma’nın Kahramanları yılmazlar. Çorba verilmez. Su verilmez. Arada bir de tartaklanırlar.

Bu arada Bakan açıklama yapar ‘böyle bir şey yok’ diye. Herkes güler geçer durumdan habersiz olan Bakan’a.

İstifa’ya yüreği yetmeyen görevli TBB başkanının yönetimi ve alt birimleri onur içinde istifa ederler.

Etekteki taşlar ağır gelir ve dökülür hepsi.

Hükümet partilerle görüşüp konuyu görüşlere açacağını bildirir.

Bunları gerçekten yaşadık yahu. J

Savunma’nın ya da Hükümet’in başı fark etmez. Göreve gelecek olanın Devleti ve Milleti ayırmadan ve severek yönetme onuruna sahip olması gerekir.

Adana’ma dair içsel bir not; Baro Başkanımız Veli Küçük’ün öncü insan olması içimizde Torosların serinliği oldu.

Vesselam sevgili okur, söz ve eylemin çokluğu önemli değil, ama senin söz ve eylem içinde tasarruf yaparak durumu öz’e indirmen önemlidir. Her ne için olursa olsun, Duruma savaşta dahil olmak üzere; Savunma’ya direk saldırı Adalete, Demokrasiye, Eşitliğe saldırıdır.

Duruma sıcak örnek; Ergenekon, Balyoz, Casusluk vb. gibi davalardır. Kişilerin çoğuna katmerlenmiş müebbet verildi. Ya bir de ülkemizde İdam Cezası olsaydı ne olacaktı? Yaa!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.