Araziler köylüye değil, firmalara veriliyor?

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Milli Emlak’a ait arazilerin köylü yerine bazı firmalara kiraya verildiğini söyledi.

Söz konusu arazilerin şartlar uygun hale getirilerek köylüye verilmesi gerektiğini belirten Koncuk, konuyla Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması talebiyle ilgili soru önergesi verdi.

Koncuk, şu soruları yöneltti:

“Tıbbi ve aromatik bitkiler ile süs bitkileri yetiştirilmesi ve teşvik edilmesi hem bitki türlerinin tabi ortamda varlığını sağlıkla sürdürmesi açısından hem de diğer bütün tabii kaynaklarda olduğu gibi kaynakların tamamen tüketilmeden, sürdürülebilir kullanım ilkesine uygun kullanılabilmesi açısından da büyük önem taşımaktadır.

Geçinmekte zorluk yaşayan çiftçilerimize gelir kaynağı yaratmak için köylerde muhtarların başkanlığında bir heyet kurularak köylüler tarafından ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkiler ile Süs Bitkileri’ yetiştirilmesi için bir çalışmanız var mıdır?

-Tıbbi ve Aromatik Bitkiler ile Süs Bitkileri yetiştirilmesi için 2017 yılından bu yana kiraya verilen yer sayısı kaçtır?

-Kiralama yapan gerçek/tüzel kişi sayısı kaçtır? “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir