Bu işte bir gariplik var

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Çukurova Bölgesel Havalimanı projesi’nin altyapısının tamamlandığını bu hafta havalimanı için ihaleye çıkılacağını duyurdu.

Çukurova Bölgesel Havalimanı için 16 Mart’ta düzenlenen ihaleye Cengiz, Limak ve Kalyon’un ortak girişimi ve Günbeton İnşaat-Terminal Yapı ortak girişimi katılmış ve ihaleyi Günbeton İnşaat- Terminal Yapı ortak girişimi kazanmıştı.

İhaleden 12 gün sonra dönemin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan görevden alındı ve Turhan’ın yerine Adil Karaismailoğlu atandı. Bakan Karaismailoğlu, 15 Nisan’da ihaleyi iptal etti.

BirGün’den Ozan Gündoğdu’nun haberine göre; Çukurova Havalimanı’na ilişkin tartışma konusu olan bir diğer durum ise Adana’da bölgeye hizmet veren bir havalimanı bulunması. Üstelik bu havalimanındaki yolcu sayısı son 5 yıldır yerinde sayıyor. Adana Şakirpaşa Havalimanı’ndan 2005 yılında 1 milyon 708 bin yolcu uçuş yaparken 2015’te bu sayı yüzde 210’luk artışla 5 milyon 309 bin yolcuya tırmanmıştı. Öte yandan son 5 yılda Adana Havalimanı’ndaki yolcu sayısı doygunluğa ulaşmış durumda ve eski hızında artmıyor. 2016’da yolcu sayısı 5 milyon 585 bine yükselen havalimanının yolcu sayısı 2018’de yerinde sayarak 5 milyon 630 bine yükseliyor. 2019’da ise ekonomik durgunlukla beraber 5 milyon 57 bine geriliyor. 2020’nin ilk 5 ayında Koronavirüs salgınının da etkisiyle uçuşlar adeta durmuş durumda. Çukurova Havalimanı, bölgesel olması özelliği ile Zafer Havalimanını da hatırlatıyor. Zafer Havalimanı da Kütahya ve Afyon arasına inşa edilmiş, yıllık 1 milyon 279 bin yolcu garantisi verilmiş ancak 2019’da toplam 82 bin yolcu bu havalimanını kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir