“İlk seçimde AKP-MHP iktidarı alaşağı olacak!”

CHP’de 37’nci Olağan Kurultay için geri sayım sürüyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu imzasıyla yapılan kurultay çağrısına göre, olağan kurultay 25-26 Temmuz günü saat 10.00’da Bilkent Odeon’da toplanacak.

CHP Kurultay Delegesi Kemal Derin

PARTİ İÇİ MÜCADELEYİ BİR YANA BIRAKMALIYIZ

CHP Kurultay Delegesi Avukat Kemal Derin, kurultay kararının son derece doğru ve yerinde olduğunu belirterek, “Kurultayın bir önce yapılması gerekiyordu.  Çünkü Türkiye, çok kritik bir süreçten geçiyor. Her an bir erken seçim, baskın seçim olabilir. Bu nedenle parti içi mücadelenin bir yana bırakılıp iktidar yürüyüşünü sürdürmemiz gerekiyor” dedi.

DAHA İLERİ ALINSA KURULTAY YAPILAMAYABİLİRDİ

Kurultayın Mart ayı sonunda yapılmasının planlandığını fakat korona virüs salgını nedeniyle bunun ileri bir tarihe alındığını ifade eden Derin,”Kurultay  28-29 Mart’ta yapılacaktı. 100 yılda bir ortaya çıkan virüs bu dönemde denk geldi. Genel merkez, 25-26 Temmuz’da kurultay kararı aldı. Çünkü salgınla ilgili sonbaharda ikinci dalga bekleniyor. Hatta İsrail, İspanya gibi ülkelerde ikinci dalganın geldiğini haberlerde okuyoruz. Kurultay sonbaharda da yapılabilirdi. Yasal bir engel yok. Ancak sonbaharda ikinci dalganın gelmesiyle kurultay yapma şansı olmayabilirdi. Böyle bir karar alındı. Doğru bir karar” dedi.

31 MART’TAKİ BAŞARI DEVAM EDECEK

Kurultayın ardından 31 Mart seçimleri ve İstanbul’da tekrar edilen sürecin devam edeceğini beklediklerini kaydeden CHP Kurultay delegesi Kemal Derin, şöyle devam etti:

“Çünkü Türkiye 31 Mart’tan 23 Haziran’dan daha iyi bir durumda değil, tam tersi daha kötü durumda. Ekonomik kriz daha da derinleşti, yoksulluk daha da büyüdü. İşsizlik arttı. Virüs süreciyle bu katlanarak devam ediyor. Sonbaharda daha da kötüye gideceğini uzmanlar öngörmekte. Biz 31 Mart ve 23 Haziran’da yakalanan başarının ittifaklarla birlikte bir üst mertebeye çıkarılacağı düşüncesindeyiz.  Gününde ya da olası bir erken seçimde de AKP MHP iktidarının alaşağı edilerek ülkemizin gerçek anlamda bir demokratik yapıya kavuşacağını düşünüyoruz.”  

Kemal Derin, kurultayda Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vereceklerini söyledi.

ÇOKLU BARO

CHP Kurultay Delegesi Avukat Kemal Derin, çoklu baro sistemine neden karşı olduklarını da anlattı.

Derin, şunları kaydetti:

“ Baro yargının üç sac ayağından biri olan avukatların örgütlendiği kamu kurumu niteliğinde ki bir meslek örgütüdür. Dolayısıyla bir dernek, sendika değil. Meslek örgütü olduğu için birden fazla baro hem mesleğin ruhuna hem anayasaya aykırı. Bu nedenle biz buna karşıyız. AKP’nin çoklu baroyu getirmesinin nedeni baroları 18 yıllık iktidarı boyunca ele geçiremedi. Baroları yandaş hale getiremedi. Yandaş barolar var ama asıl İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi büyük baroların da yandaş olmasını istiyor. Barodaki seçimlerin demokratik olmadığını söyleyen bir anlayış var. Tam tersine baro seçimleri son derece demokratik işleyişe tabi. Buna demokratik değil diyenler üniversitelerdeki rektör seçimlerine baksınlar. Birinci, ikinci ve üçüncü olanların arasından son sırada yer alanı göreve getiriyorlar. Bunun demokrasiyle hiçbir alakası yok…Amaç ve niyet farklıdır. Biz mesleğimizi, mesleğimizin geleceğini korumak için çoklu baroya karşıyız. Barolar ele geçirilmek isteniyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.