YEŞİL TOP (ya da nokta) MESELİ…

Net ortamı ve akarları insanların- devletlerin – kurumların iletişimi, yönetimi, işleri, eğlenceleri, bilgilenmeleri ve ticari gelişimleri için 80’lerde bulunan bir teknolojidir.

İyiye kullanımın her şekli iyidir. Kötüye kullanım teknolojiyi bulan ve geliştirenlerle birlikte devletlerin işidir.

İnsanların anlık paylaşımları, birbirlerini izlemeleri, yorum yapmaları, beğeni şekillerini ya da beğenmemelerini belirtmeleri Sosyal Medya’ya katkısıdır.  Burada makara çok sar sarabildiğin kadar.

Sosyal Medyanın kendine göre belirlediği dili vardır.  Yazmak yetersiz kalır, simgelerle de anlatır. Az gelir renklerde devreye girer. Falan filan.

Kapitalizmin Net ortamında bissürü  paylaşım ve iletişim akarı vardır. Twitter )uçan minik serçe ya da dalda şakıyan serçe.) bunlardan biridir. Gerçek kişilerde girer sahte kişilerde, sonuçta insan şerefi kadar yatkındır böyle ortamlara.

Bununla birlikte ortalık kızıştırıcı hesaplarda vardır sosyal medyada. Bilinçli birikimli yapanlar kendi rengini ortaya koyar. Bunlara Troll denir. Bir de Namussuz Troll ve gruplanmaları vardır. Elbette bunların geçimlerini sağlayanlarda vardır.

Twitter kullanımında Mavi Top (ya da nokta) sayfanın gerçek kişi ya da kurumlara aitliğini imler. Topsuz (ya da noktasız) olanlar başıbozukları ya da sistemi iyi bilmeyenleri imler. 

AKP’li Mahir Ünal Kendilerini imlemek için Yeşil Top (ya da nokta) kullanmayı tercih etti ve bunu kamuya tanıttı. Devamında kendini Yeşil’lendirenler de oluşmaya başladı. Görevlerini iç akarda elbette söyleyen olmuştur.

Siyasanın kirli yüzü Sosyal Medyaya taşınınca oluşan toplam şikayet sonucu Twitter ülkemizde toplamda 8 – 10 bin civarında Trol Hesabı kapattı. AKP’nin her yanından ses geldi. Toplum algısında bunların hepsi AKP’li mi sorusu yer etti.

Muhalefetin her yerine ve şeyine hakaret yağan sosyal medya kullanıcılarına ses çıkarmayan kişi ve kurumlar, Reisinden bekçisine kadar kendi tarafına küçücük bir şey olduğunda, içişleri bakanının gür sesiyle hem dillendirilir, hem de üzerlerine gidilir.

Akşener’e Kılıçdaroğlu’na, Demirtaş’a Buradan Taa Fizan’a kadar küfrü döşeyen Troll’e tepeden tırnağa sağır ve duyarsız olan içişleri bakanı, Reis’e hakarete karşı duruşta neredeyse Ay’a çıkacak.  Sanırım oradan daha iyi görünebilir dünya.

Sınav zamanı Reis’i yine kandırmışlar. İnsanın aklına geldikçe gülesi geliyor yahu.  YKS sınav zamanı gelin net üzerinden öğrencilere bir ders de siz verin. 45 dakika sizi dinlesinler feyz alsınlar, ders alsınlar, ilham alsınlar, akıllansınlar akarında ikna etmişlerdir zaar. 

An gelir Reisimiz, baş tacımız derse başlar. Gönül akarı Reis’e uyumlu olanlar güzel sözler döşerler yayının altına. Gönül akarı Reis’e uyumsuz olanlar OYMOYYOK der, SANDIKTA GÖRÜŞÜRÜZ der, der oğlu derler. Uyumsuzların sayısı Uyumluları katlar. Bombardıman gibi, bu fikri Reis’in önüne koyan danışmanın gayya kuyusuna düşüşü gibi, seçimin 2023’ten beriye sürüyerek getirilmesi gibi! Yayının 38. Dakikasında sabır biter yorum butonu kapatılır. Uyumsuzlar ya da Reis’e Muhalif Gençler hızı almış bir kere durur mu? Yorumu kapatan melanet’e çözüm tek, Sosyal Medyada çözüm çok. Yüklen beğenmedim tuşuna. J Öyle yapmış pratik zekası danışmandan seri olan gençler.

Olayın güzel yanı, akşama Kemik Medyası suspus, Muhalif Medya Mizahın her hali!

Hükümet panik butonunda; Reis ‘hepsini kapatacağım’ diyor.

Bahçeli her zamanki gibi Reis’ten bir adım ilerde ‘bu son kullanışım’ diyor.

Sarayın sanatçıları, Cübbeli gibi yandaşları, hazır cevapçılar, Yandaş Medyanın Atıl kurt’ları, gönüldaşlar, akara laf çok terane tek; İnternet kapatılsın.

Karanlık dağılır gün doğar, akıl tekrar başa gelir. Devletin ve Birey’in her yanının İnternet ile örüldüğü ve internetin kazançları anımsanır. Sarayın etrafı ama, fakat, lakin, olmaz ki’lerle örülmeye başlandı.

Ne diyeyim; Göklerden emir yağıyor! 

Sevgili okur, Bu söz toparlamaları, açılımları hiçbir şey. Önemli olan senin tereyağından kıl çeker gibi Devleti ve Milleti toparlayacak söz ve davranışları yaşamında geliştirmendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.