Gülnar: Kıdem meclise geldiği gün genel greve çıkarız

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) kıdem tazminatının fona devredilmek istenmesine karşı başlattığı eylemlerini sürdürüyor.

Adana’da, Türk-İş 4’üncü Bölge Temsilciliği öncülüğünde bir kez daha sokağa inen sendika yönetici ve üyeleri, D-400 kara yolu üzerinde bildiri dağıttı. Türk-İş 4’üncü Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, kıdem tazminatında değişiklik yapılmasını öngören tasarının meclise geldiği gün genel greve gitmekten kaçınmayacaklarını belirterek, “Bu konuda asla ve asla geri adım atmayacağız” dedi.

Geçtiğimiz günlerde İnönü Parkı ve Küçük Saat mevkinde kitlesel basın açıklaması yapan ve “Kıdem Tazminatıma Dokunma” başlıklı bildiri dağıtan Türk-İş’e bağlı sendika yönetici ve üyeleri bu kez de D-400 kara yolu üzerinde Seyhan Oteli civarında bildiri dağıttı.

Türk-İş 4’üncü Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, konu gündeme geldiği günden bu yana alanlarda olduklarını belirterek, “Kıdem tazminatı bizim kırmızı çizgimizdir. Kıdem tazminatımıza el koymak istiyorlar. Kıdem tazminatı giderse sendikaların hiç bir gerekliliği kalmaz. Kıdem tazminatıyla ilgili değişikliğin meclise gelmesine izin vermeyeceğiz. Bu konu meclise gelirse genel greve kaçınılmaz olacak.Biz Türk-İş olarak bugün meydanlardayız, yarınlarda da yine meydanlar da olacağız” dedi.

Alkışlar ve sloganlar eşliğindeki basın açıklamasının ardından işçiler bildiri dağıttı.

Türk-İşin hazırladığı “Kıdem tazminatıma dokunma” başlıklı bildiri de ise şu ifadelere yer verildi:

“Kıdem tazminatı yıllardır döktüğün alın terinin, işyerine verdiğin ömrün karşılığıdır. İşçinin kazanılmış hakkı, işverenin işçiye borcudur. Kıdem tazminatı, işçinin ailesinin güvencesidir. Kıdem tazminatı kızının gelinliği, oğlunun damatlığı, gelecek günlerin güvencesidir. Çalışma hayatının temelidir. Kıdem tazminatı, işçinin kırmızı çizgisi, son kalesidir… Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi, kıdem tazminatını ortadan kaldıracaktır. İşçi, giydirilmiş brüt ücretin 8.3’ünü kıdem tazminatı olarak alırken önerilen model ile işçi, 60 yaşında biriken parasının sadece yüzde 25’ini alacak. Geri kalan ise 15 yıla yayılıp aylık olarak emekli maaşına ilave edilecek. Kıdem tazminatı işçinin işyerinde maruz kaldığı ağır çalışma şartlarının, düşük ücretin, ailesi ile birlikte yaşadığı yoksulluğun, yıpranmanın karşılığıdır. İş sözleşmesi feshine karşı korumadır, güvencedir. Kazanılmış haktır. İşçiyi görmezlikten gelmeyin, küçümsemeyin, yok saymayın, sesine kulak verin, huzursuz etmeyin. Bu mücadele tüm işçiler içindir. Geleceğine sahip çık!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.