“Birilerine değil, hepimize iktidar lazım”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 25-26 Temmuz’da büyük kurultayını gerçekleştirecek.

ESKİ GENEL BAŞKANLARIMIZLA PM BELİRLENMELİ

Kurultay öncesi pandemi süreci nedeniyle kurultayın seyircisiz yapılacağı ve kurultayın erken yapıldığı gibi tartışmalar devam ederken, CHP’nin tanınmış isimlerinden Hasan Aslan ise 60 kişilik Parti Meclisi’nin genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve eski genel başkanlar tarafından belirlenmesi çağrısı yaptı.

Aslan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, “ Gerek parti içi tartışmayı sonlandırmak, gerekse topluma güven vermek için iç ve dış barışı sağlayıp ‘iktidar olup bu ülkeyi düze çıkaracağız’ diyorsak  60 kişilik Parti Meclisi listesi  en azından genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte eski genel başkanlarımızdan Altan Öymen, Murat Karayalçın,Hikmet Çetin gibi parti aklı ve evrensel sol değerleri benimsemiş isimlerle  birlikte hazırlanıp güven sağlanmalı” ifadelerine yer verildi.

Partiyi kurultaydan sonraki süreçte tartışmanın dışında tutmak gerektiğinin altını çizen Hasan Aslan, “ Böylece kaygılar giderilir ve bireyselciğin önüne geçmiş olmakla birlikte ‘iç barışını gerçekleştirmiş, toplumla barışmış olarak ülkeyi düzlüğe çıkartacak kadrolar CHP’dedir’ mesajını vermiş oluruz” dedi.

Aslan,paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Pandemi sürecinde başta AKP ve bazı politikacıların alışagelmiş alışkanlıklarına devam edeceğini gözlemlemekteyiz.

AKP, iktidarını sürdürmek için toplumun ve anayasanın genleriyle oynamakta ısrarlı.
Hem iç hem de dış politikada hesapsız, başı, sonu, geleceği belli olmayan manevralar yapmaktadır. Bu belirsizlik ve hukuksuzluğa karşı AKP ve MHP seçmeni dahil toplumun büyük bir kesimi gidişattan gerçek anlamda rahatsız… İşsizlik, yokluk, yoksulluk içinde olan sokağın yüzde 80-90’ı perişan ve haksızlığı, hukuksuzluğu işsizliği çözecek lider arayışında… Bu Noktada en büyük sorumluluk ise kuşkusuz savaşarak kurulan Cumhuriyet ve mirasçısı olduğunu iddia eden CHP’ ye düşmektedir. Beklentide bu yöndedir.

NEDEN ALTERNATİF OLMADIĞIMIZI  KADROLARA SORMALI

Ne yazık ki tüm araştırmalarda çıkan sonuca göre CHP’nin oy oranında artış görülmemektedir. Hatta düşüş eğiliminde olduğudur. Bunca zulme ve hukuksuzluğa karşı CHP’nin neden oy artışı sağlamadığı niçin ve hangi etkenlerden dolayıdır? Neden iktidar alternatifi olmadığımız partiyi yöneten kadrolar ve kazanılan belediyeleri yöneten başkanlarımızın cevaplaması gereken sorular olarak karşımızda durmaktadır.

EMEK VERENLERİN UMUDU TÜKENDİ, TEK ADAMLIĞA GİDİLDİ

Kesin olan tek şey var; emek verenlerin parti içindeki umudunun tüketildiği ve toplumun ise bize güvenmediğidir.

Bizim umut olabilmemiz ve toplumun güvenin kazanılması için partiyi yöneten kadroların ve tek adamlığa yönelmesi her alanda olumsuzluk yaratmaktadır.  Bazı belediye başkanlarımızın gittikçe bireyselleşmesi gerçek anlamda büyük sıkıntıdır.

ACELE EDİLDİ

Bu kurultayın iktidar kurultayı olması ve güven için yapılması gereken çok şey var ama salgını dikkate aldığımızda 25-26 Temmuz’da yapılacak olan kurultayımız için acele edildiği, seyircisiz olması, birilerin yangından mal kaçırır gibi partiyi kurultaya götürmek istediği yönünde tartışmaları da farklı platformlarda görmekteyiz.

Bu kurultayda hak, hukuk, adaletin hakim olması ve emeğin en yüce değer olarak kendi içimizde kabul görmesi sağlanacak mı? Bazı yönetici ve belediye başkanlarımızın tekleşmesinin önüne geçilecek mi? İktidar kadroları Parti Meclisi’ne girecek mi?

İKTİDAR OLMAK İSTİYORSAK…

Gerek parti içi tartışmayı sonlandırmak için gerekse topluma güven vermek için iç ve dış barışı sağlayıp ‘İktidara gelip bu ülkeyi düzlüğe çıkaracağız’ diyorsak 60 Kişilik Parti Meclisi en azından sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte eski genel başkanlarımızdan Altan Öymen, Murat Karayalçın,Hikmet Çetin gibi parti aklı ve evrensel sol değerleri  benimsemiş insanlarla birlikte hazırlanmalı ve güven sağlanmalı. Partiyi kurultaydan sonraki süreçte tartışmanın dışında tutmalıyız.

YENİ DÜNYA DÜZENİNDE KAYBEDEN OLMAYALIM

Böylece kaygılar giderilir ve bireyselciğin önüne geçmiş olmakla birlikte iç barışını gerçekleştirmiş, toplumla barışmış olarak ülkeyi düzlüğe çıkartacak kadrolarında CHP’de olduğu mesajını vermiş oluruz.

P andemi sonrası gelişecek sürece hazırlık yapamazsak, süreci okuyamazsak, yeni dünya düzeninde kaybeden oluruz.

Tıpkı, FETÖ’nün kumpası sunucu intihar eden Cumhuriyetin komutanı Ali Tatar’ın dediği gibi, ‘Bu şekilde giderseniz ne yönetecek ordu, ne yaşayacak cumhuriyet, ne de bir ülke bulamayacaksınız”

NATO’nun Dünya Sağlık Örgütü’nün ve Birleşmiş Milletlerin bile tartışıldığı Yeni Dünya Düzenine hazırlıklı olmak zorundayız. Şüphesiz başta hazırlıklı olması gereken de CHP’dir. Ancak, CHP’ seçmenin fedakarlığı, mücadelesi sonucu 2019 Yılında kazanılan belediyelerimizin bir kısmının parti örgütlerini ele geçirmesi, tek adamlık anlayışı, kendine göre kadrolar oluşturmaları  CHP’li seçmende ümitsizlik ve inançsızlığa yol açmıştır.  Dünkü inançlı seçmen olmadığı kaygısını taşımaktayım ve sokaktaki gözlemim bu yöndedir.

Nesini söyleyim canım efendim/Gayrı düzen tutmaz telimiz bizim/ Arzuhal eylesem deftere sığmaz/ Omuzdan kesilmiş kolumuz bizim.

Birilerine değil, hepimize iktidar lazım. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.