“Sulama Birlikleri Çiftçinin Yanında Olmalı”

Seyhan Ziraat Odası ikinci Başkanı Yaşar Özkan, 2020 yılı üretim sezonunun tüm yoğunluğuyla devam ettiğini belirterek, “ Çiftçimiz zorlu koşullara ve eksik kalan desteklere rağmen tüm çabaları ile tarımın devamlılığı adına çalışmaktadır” dedi.

Mevsim koşullarına göre, Adana’da üretimin en hassas olduğu konulardan birinin de zamanında ve bilinçli sulama olduğunu kaydeden Başkan Yaşar Özkan, şunları kaydetti:

“Üreticiler tarafından yönetilen sulama birlikleri bilindiği gibi kapatılmış olup tüm hizmetler DSİ tarafından verilmektedir. Ancak sulama birlikleri zamanında üreticilerin paraları ile alınan makineler üreticimizin hizmetinden çekilmiştir. Bu yanlış bir uygulamadır. Üreticilerimizin makine talepleri mutlaka yerine getirilmelidir. Bununla birlikte DSİ’nin yerine getirmesi gereken çalışmalarda üreticilerden akaryakıt desteği istememelidir. Üreticiler bu konuda ciddi sıkıntı yaşamaktadır. Sulama birliklerini yönetecek kişilerin alanında birikimli ve işin ehli olmaları gerekir.

Adana diğer İllerimize göre adeta su cenneti sayılmaktadır. Buna rağmen halen birçok alanda motopomp ile su çekilmektedir. Bu ayrı bir maliyet demektir. Maliyet unsurları göz önüne alınarak cazibeli sulama yapılamayan yerlerde su ücretleri daha da düşürülmelidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir