Mahkeme RTÜK’ün TELE1’i karartma kararına “dur” dedi

Ankara 4. İdare Mahkemesi, RTÜK’ün TELE 1’e verdiği 5 günlük ekran karatma cezanın doğrudan basın özgürlüğü ve yurttaşların haber alma hakkına müdahale niteliğinde olduğuna hükmederek, cezanın yürütmesinin durdurulmasına oy birliğiyle karar verdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) CHP’li üyeleri İlhan Taşçı ve Okan Konuralp’in açtığı davada Ankara 4. İdare Mahkemesi, RTÜK’ün TELE 1’e verdiği 5 günlük ‘ekran karartma’ cezasının yürütmesini oy birliği ile durdurdu.

Mahkeme kararında “Dava konusu işlemin, yayıncı kuruluşun televizyon yayınının durdurulmasına ilişkin işlem olması ve uygulanması halinde telafisi güç zarar doğabilecek nitelikte bulunması nedeniyle, Ankara Bölge İdare Mahkemesince bağlantı hakkında bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir.” denildi.

RTÜK Üyesi İlhan Taşçı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “RTÜK’ün Tele 1’e verdiği 5 günlük ekran karatma cezasına ilişkin açtılan davada Ankara 4. İdare Mahkemesi, cezanın doğrudan basın özgürlüğü ve yurttaşların haber alma hakkına müdahale niteliğinde olduğuna hükmederek cezanın yürütmesinin durdurulmasına oy birliğiyle karar verdi.” dedi.

Mahkemenin kararının ardından açıklama yapan TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, destek olan herkese teşekkürlerini ileterek, “Sansüre karşı mücadelenin ilk etabını kazandık. Ankara Bölge İdare Mahkemesi “yürütmenin durdurulması” kararı verdi. Karartmaya muhalif olan RTÜK üyeleri İlhan Taşcı ve Okan Konuralp’n itirazını karara bağladı. TELE1 ekranı kararmayacak. Destek veren dostlarımıza teşekkür ederim.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir