“Her gün öldürülüyoruz!”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, iktidar tarafından rafa kaldırılması planlanan İstanbul Sözleşmesi’nin tüm yönleriyle kadını korumaya dönük bir sözleşme olduğunu ve tam anlamıyla hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) konuşan Dr. Şevkin, yapılan bir araştırmaya göre halkın yüzde 51.7’sinin İstanbul Sözleşmesi’nin ne olduğunu bilmediğini, bilenlerin yüzde 39.5’inin sözleşmeden çıkılmaması gerektiğini kalan yüzde 8.8’in ise iktidarın baskısıyla sözleşmeden çıkılması gerektiğini savunduğunu söyledi.
CİNAYETİ PROTESTO EDEN KADINLAR DA DARP EDİLİYOR!

“Bu ülkede kadınlar olarak her gün ama her gün öldürülüyoruz” diye konuşan Dr. Şevkin, sadece Haziran ayında 27 kadının öldürüldüğünü, Temmuz ayında da baba, oğul, eş, kardeş, sevgili tarafından her gün bir kadının yaşamdan koparıldığını vurguladı.
Yurdun dört bir yanında kadınlara yönelik cinayetleri protesto eden kadınlara şiddet uygulandığını, kadınların darp edildiğini, gözaltına alındığını ifade eden Dr. Şevkin, şöyle konuştu:

“Artık, erkeklerin “adamlık” demenin “kadına şiddet uygulamak” veya “öldürmek” demek olmadığını, kadının kendilerinin eşiti olduğunu kabul etmeleri gerektiğini burada dikkate sunmak istiyorum. Yapılan bir araştırma, vatandaşların yüzde 51,7’sinin İstanbul Sözleşmesi’nin ne olduğunu bilmediğini, bilenlerin yüzde 39,5’inin de sözleşmeden çıkılmaması gerektiğini, kalan yüzde 8,8’in iktidarın baskısıyla çıkılması gerektiğini savunmaktadır. Aile içinden başlayarak hayatın her alanında cinsiyet eşitliğine dayalı eğitimler verilmeli. Bırakın İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırmayı, gerçek anlamda hayata geçirilmesi konusunda mücadele edilmelidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir