Diyanetin Başkanı elinde kılıçla hutbe verdi, Atatürk’e hakaret etti

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya’da kılıçla verdiği cuma hutbesinde Atatürk’ü hedef aldı. Erbaş, “Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar”  dedi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya Camii’nde kılıçla verdiği cuma hutbesinde Atatürk’ü hedef aldı.

halktv.com.tr’de yer alan habere göre Erbaş, “Fatih Sultan Mehmet Ayasofya’yı cami olması için vakfetti. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar” diyerek Ayasofya’yı müzeye çeviren Atatürk’ü işaret etmiş oldu.

“UNESCO başvurusu Jüstinyen Tapınağı olarak yapıldı”

İlahiyat Uzmanı Nazif Ay, halktv.com.tr’ye yaptığı açıklamada Erbaş’ın bu sözlerini “Din üzerinden edebiyat geliştirmek kolaydır ama arkasındaki gerçekleri bilmek gerekir” sözleriyle eleştirdi. Ay, “Burası Jüstinyen’e aittir. Türkiye’nin UNESCO başvurusu da zaten Jüstinyen Tapınağı olarak yapıldı, Ayasofya olarak değil, bir vakıf malı kişiyi çarpacaksa Ortodoks mezhebinin lanetinin dincileri çarpması gerekir” ifadelerini kullandı.

Hz. Ömer kilisede namaz kılmayı reddetmişti

Hz. Ömer’in Hristiyan din adamları tarafından kilisede namaz kılması teklifini “Benden sonra Müslümanlar, ‘Burada Ömer namaz kılmıştı’ diyerek burayı cami yapmak isterler” gerekçesiyle reddettiğini hatırlatan Ay, “Bir dinin kutsallık arz eden yeri başka bir dine özel kılınamaz. Kutsallar mal olarak kabul edilemez. Danıştay 10’uncu Dairesi de bunu göremedi. Atatürk’ün yaptığı en doğrusuydu” ifadelerini kullandı.

ABD seçimlerinde kullanılacak

Siyasi olarak bu durumun ileride başımıza dert açacağını belirten Ay, “Ben bu olayın ABD iç seçimlerine de yansıyacağını düşünüyorum. Trump, Amerika’da milyonlarca Evanjelisti de temsil ediyor. Rahip Brunson krizinden oy devşirdiği gibi bunu da önümüzdeki seçimlerde kullanacak,” dedi.

“Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya vakfı İstanbul düşman işgaline uğrayınca düştü”

Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya vakfının İstanbul’un düşman işgaline uğramasıyla düştüğünü belirten Ay, “İstanbul’u düşmandan kurtaran Atatürk oldu. İstanbul’un son fatihi Atatürk’tür. Bugün, Atatürk’ün vakfına karşı çıkan lanete uğrar, bu vakfı değiştiren de kendileri” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.