“Türkiye’de basın özgürlüğü ve demokrasi yaralıdır”

Adana Baro Başkanı Avukat Veli Küçük, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Türkiye’de basının ve medyanın içinde bulunduğu durumu değerlendiren Baro Başkanı Veli Küçük, şunları kaydetti:

 “Bugün 24 Temmuz, yani sansürün kaldırılışının 112. yılı. 1908’de II. Meşrutiyetin ilân edildiği günün gecesinde gazeteciler sansür memurlarını “Basın hürdür, sansür yasaktır” diyerek geri çevirmişti. Sansür, işte böyle fiilen kaldırılmıştı. Basında sansürün kaldırılışının yıl dönümünde; gazeteciler hakkında soruşturmalar açılmış, sadece ve sadece yaptıkları haberler yüzünden tutuklanmıştır.

Türkiye, 2020 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksinde 180 ülke arasında 154’üncü sırada bulunmaktadır. Bu vahim tablo bile demokrasi ve özgürlükler adına büyük bir utançtır.
Basını özgür olmayan bir ülkede demokrasiden bahsedilemez. Bugün ülkemizdeki basın kuruluşlarının büyük bir bölümü devlet gücüyle iktidar partisinin yayın organına ve propaganda aracına dönüşmüştür. Özgür sesler, yargı yoluyla veya çeşitli baskılarla kısılmaktadır.
Türkiye’de gazetecilere dayatılan zor koşullara rağmen mesleğin evrensel kurallarından ödün vermeden halkın haber alma hakkına sahip çıkarak, demokrasi ve özgürlüğe ulaşılması için sadece işini yapan basın emekçilerinin ortaya koyduğu emek son derece kıymetlidir.
Basında sansürün kaldırılışının yıl dönümünde; mesleklerini icra ederken yaşadıkları tüm zorluklara rağmen ilkeli habercilik yapmayı esas alan, ulusal ve yerel tüm basın mensuplarının Basın Bayramı’nı kutlar, çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar dilerim.”

LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI’NIN 97. YILI KUTLU OLSUN

Başkan Küçük, Lozan Anlaşması’nın 97. Yılı nedeniyle de bir mesaj yayınladı.  Veli Küçük’ün mesajı şöyle:

Başkan açıklamasında;
“Lozan Barış Antlaşması tarihin hiçbir döneminde boyunduruk altına girmemiş bir milletin emperyalistler tarafından etkisizleştirilip tarih sahnesinden silinmesine, Anadolu’yu üç parçaya bölme amaçlarına ve Sevr Antlaşması’na karşı başlatılan isyanın zaferle sonuçlandığını gösteren tarihi bir belgedir.

Lozan’da sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları belirlenmedi. Birer sömürü aracı olan kapitülasyonlar da sona erdi. Böylece Türkiye Cumhuriyeti tamamen özgür, bağımsız ve sınırları belirli bir ülke olarak yoluna devam etti.

Büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aydınlık yolundan ilerleyerek, birlik beraberlik içerisinde hareket etmek suretiyle güzel ülkemizin bağımsız ve özgür olma özelliğini hep birlikte korumalıyız. Ancak bu şekilde gençlerimize iyi bir gelecek bırakabilir ve çağdaş medeniyetler düzeyinde değerlerimizi yükseltebiliriz.

Adana Barosu olarak demokratik, laik ve demokratik cumhuriyetimizi özgür, bağımsız ve hukukla donanmış bir ülke olma mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.

Bu vesileyle bir kez daha ulusal kurtuluş savaşında yitirdiğimiz şehitlerimizi, “Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir” diyen Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, İsmet İnönü’yü ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti için mücadele veren isimsiz kahramanlarımızı rahmetle ve saygıyla anıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedi ve barışın yazılı belgesi olan Lozan Antlaşması’nın yıldönümü kutlu olsun.

Kamuoyuna saygıyla sunarım”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir