”Firavunların iktidarını yıkıp halkın iktidarını kuracağız”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin 37. Olağan Kurultayı’nda konuştu. Kılıçdaroğlu, “Önümüzdeki ilk seçimde dostlarımızla birlikte iktidar olacağız. Firavunların iktidarını yıkıp halkın iktidarını kuracağız” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları:

-Türkiye çok büyük bir buhran yaşıyor, bu buhranda hiçbir yurtsever umutsuzluğa kapılamaz.

-31 Mart seçimlerinde duvarın arkasında geçmiştik. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde o duvarı parça parça yıkacağız!

Türkiye’nin önündeki  temel sorunlar

1- Demokrasi sorunu: Yasama yargı ve medya bir kişinin vesayeti altındadır. Demokrasi sadece kağıt üzerinde kalan bir sözcük haline gelmiştir. Öyle bir noktaya geldik ki saray ne diyorsa yargı onu yapıyor. Örneğin; saray talimat veriyor, Osman Kavala/ Selahattin Demirtaş içeride kalacak; gereği yapılıyor. Cezaevinde onlarca gazeteci var, buradan içeride olup kalemini satmayan gazetecilere selamlarımızı veriyor. Trump, Saray’a talimat verdi, Rahip Bronson serbest bırakıldı. Saray talimat veriyor, sosyal medya susturuluyor. 20 Temmuz sivil darbede TBMM’nin yetkileri elinden aldını.

2-Ekonomi sorunu: Sizin ve komşularınızın çocukları işsizse 18 yıldır iktidarda olan AKP’yi sorgulamak zorundasınız. Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik özgürlüğü tehlike altındadır.

3-Dış Politika: Türkiye, dış güçlerin boyundurluğu altına girmiştir.

4- seçim yasası değişecek, milletin vekilini genel başkanlar değil, millet seçecek. Seçim yasası değişikliğiyle cinsiyet kotası getirilecek, kadınların parlamentodaki temsili yasal güvence altına alınacaktır. CHP’li kadın milletvekilleri bu yasa teklifini hazırlayarak TBMM’ye verecekler. Parlamentoda da kadınlar hak ettikleri yeri alacaktır.

5- Siyasi ahlak yasası çıkarılacak. Siyaset kirlilikten arındırılacak.

Altı; kamu ihale kanunu yeniden düzenlenecek. Kamuda israf ve kayırmacılığı önlemek için ivedilikle değiştirilecektir. Halkın iktidarında bir hastane kaça yapıldıysa vatandaş bilecek. Hesabını verecek siyasetçi KÖİ ile yapılan ve 83 milyon insanın sömürüsüne yol açan işler var. Buradan 83 milyona sesleniyorum bu Kamu-özel işbirliği (KÖİ) ile sizin alın terinizi sömüren bütün yatırımları devletleştireceğiz.

7- Sayıştay gerçek işlevine kavuşturulacak, Ulusal Vergi Konseyi kurulacak, TBMM’de kesin hesap komisyonu kurulacak. TBMM adına bütün denetimi Sayıştay yapacak.

8- Güçlü bir stratejik planlama teşkilatı kurulacak. Üretim ve halkça paylaşım stratejik planlamanın ana hedefi olacaktır. Kimse aç ve açıkta kalmayacaktır. tarımı stratejik sektör olarak göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir