Sağlık Meslek Lisesi mezunları dert küpü!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, koronavirüs dalgasının arttığı şu günlerde sağlıkta yeni atamaların gerçekleşmesi  çağrısında bulundu.

Daha önceki açıklamalarında ve önergelerinde gerek üniversitelerin ilgili sağlık bölümlerinden mezun olanların gerekse engelli sağlık personellerinin atanması gereğine dikkat çeken Dr. Şevkin, bu kez de Sağlık Meslek Lisesi’nden mezun olan ancak hükümetin hiçbir şekilde görmediği gençlerin çağrısını meclise taşıdı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) iki ayrı soru önergesi sunan Dr. Şevkin,2014 yılı Eylül ayında ‘Özel Sağlık Meslek Liseleri’nde eğitim-öğretime başlayan, ilk kayıtları hemşire olarak alınan, aynı statüdeki devlet okullarına başlayan öğrencilerin de hemşire olarak tercih yaptığı okullardan mezun olanların şimdilerde büyük bir hüsran yaşadığını vurguladı.

CUMHURBAŞKANININ SÖZÜNÜ HATIRLATTI!

Öğrencilerin anılan okullardan mezun olduktan sonra hemşire yardımcılığı ünvanı alabileceği ancak görevlerinin hemşire olarak tanımlandığını ve memur olarak Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanı ile atanabilecekleri bilgisinin verildiğini hatırlatan Dr. Şevkin, “Ne var ki Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına göre 10. sınıfa geçen öğrencilerin sadece yardımcı ünvanı alabilecekleri, bu nedenle yeni açılan hemşire yardımcısı, ebe yardımcısı ve sağlık bakım teknisyeni bölümlerinden birini seçebilecekleri ifade edilmiştir. Görev tanımı ile ilgili net bir bilgi alamayan ve kafası oldukça karışan öğrenciler bir taraftan üniversiteye geçiş hakkı elde etmeye çalışırken diğer taraftan 12 Mart 2017’de Bağcılar Güneşli Erdem Hastanesi açılışında konuşan Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasıyla umutlanmıştır. Sayın Erdoğan, öğrencilerin açtığı pankartı görerek, “Hemşire yardımcısı değil, hemşire olacaksınız. Bunlar bizim gündemimiz olan maddeler . Ben diyorum ki; hemşirelik liselerinden mezun olanların önünü bizim süratle açmamız lazım. İki yıllık meslek yüksek okullarının önünü süratle açmamız lazım” diye konuşmuş ve öğrencilere hemşirelik konusunda söz vermiştir” dedi.

SAĞLIK EMEKÇİLERİNE DESTEK OLMAK İSTİYORLAR!

Bu sözlerin ardından 12. sınıfa geçen öğrencilerin mezun olduktan sonra KPSS puanı ile hemşire olarak atanacaklarını umarken, ilk mezunların verildiği 2018 yılından bu yana memuriyet hakkından yararlandırılmadığını dile getiren Dr. Şevkin, şöyle konuştu:

“Üniversiteyi kazanabilmek için yeterli derecede temel dersleri de alamayan Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri şimdilerde işsizlikle mücadele etmektedir. Memur hemşire olmak için 4 yıl eğitim alan öğrenciler günümüzde sadece İşkur aracılığıyla iş bulmak için çabalamaktadır. Diğer tüm yolları kapatılan öğrenciler Covid-19 salgınının oldukça yayıldığı bu dönemde çok yorulan, yıpranan sağlık emekçilerinin destekçisi olarak KPSS puanı ile hemşire ya da hemşire yardımcısı olarak atanmayı beklemektedir. Özel ve üniversite hastanelerinde hasta ve yaşlı bakım kadroları açılmasına karşın sağlık meslek liselerinde anatomi, enfeksiyon gibi dersleri almalarına karşın öğrencilerin görev tanımı olmadığı için bu kadrolardan yararlanamamaktadır.”

GEREKLİ ÇALIŞMALAR YAPILACAK MI?

Dr. Şevkin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a ayrı ayrı yönelttiği önergede şu sorulara yanıt arıyor:

  1. Özel ya da kamuya ait Sağlık Meslek Liseleri’nin kuruluşundaki amaç nedir?
  2. Türkiye da kaç özel, kaç devlete ait Sağlık Meslek Lisesi bulunmaktadır? Bu okullardan 2018 yılı itibariyle mezun olan öğrenci sayısı kaçtır?
  3. İlk mezunlarını 2018 yılında veren özel ya da devletin sağlık meslek liselerinden mezun olan öğrencilerden kamu veya üniversite hastanelerinde çalışanlar var mıdır? Yoksa nedenleri nelerdir?
  4. Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlık meslek liselerinden mezun olan öğrencilerin hemşire olarak kamuya atanacağına dair sözünün yerine getirileceğine yönelik Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır? Bakanlığınız bu konuda sayın Cumhurbaşkanı ile bir görüşme yapmış mıdır?
  5. Söz konusu okullardan mezun olan ancak atanamayan öğrencilerin eksik kaldığı dersler için ek eğitim verilerek kademelerinin yükseltilmesine imkan sunulacak mıdır?
  6. Sağlık Meslek Liselerinden mezun olan öğrencilere 2 yıllık ön lisans bölümlerine geçiş hakkı tanınacak mıdır? 4 yıllık lisans bölümlerine girebilmeleri için ek puan verilecek midir?
  7. Mezunların ortaöğretim hemşiresi olmaları için gerekli çalışmalar yapılacak mıdır?
  8. Covid-19 salgınının yayıldığı göz önüne alınarak bu okullardan mezunların sahada oldukça yorulan sağlık emekçilerine destek olmalarına olanak sağlamak adına hasta bakıcı olarak çalışmalarına imkan sunulamaz mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir