Kılıçdaroğlu’nun İnce’ye sitemi var

Muharrem Sarıkaya ve Saygı Özktürk CHP ve Muharrem İnce hakkındaki son gelişmeleri bugünkü köşelerinde yazdı.

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, CHP’li bir ismin muharrem İnce’nin başlattığı “Memleket Hareketi”ne ilişkin “Muharrem İnce gitmiyorsa partiden uzaklaştırırsın bu kadar basit, dükkân içinde dükkân olmaz” dediğini aktardı.

Öztürk, ismini vermediği kişinin “Muharrem İnce niçin hareket başlattı?” sorusuna “İnce, unutulmaktan korktuğu için böyle bir yola girdi.” yanıtını verdiğini yazdı. CHP’li isim, “Bence bu işi uzatmamak lazım. Bir parti içinde durup da partiyi eleştirerek ‘Hareket başlatıyorum’ denilmez. O gitmiyorsa partiden uzaklaştırırsın bu kadar basit. Dükkân içinde dükkân açılmaz.” düşüncesini dile getirdi.

CHP’li isim, “Parti içinde hareket başlatıyorsanız, partinin buna müsaade etmemesi lazım. ‘Dükkân içinde dükkân açılmaz’ dedim ya. Parti kurmasına hiç ihtimal vermiyorum. 4 Eylül’de durumu Sivas’ta göreceğiz. Genel Başkanımızın, partinin bu duruma mutlaka neşter vurması lazım. Bu konuyu genel başkanımızla da görüşeceğiz. Basının önünde insan partisine zarar verecek bir tutum içinde olmamalı. ‘CHP’nin içinde Atatürk düşmanları var’ diyen bir siyasetçi, ya kendisi partiyle yolunu ayırmalı, ya da parti gereğini yapmalı. Bu durumu Genel Başkanımıza da anlatan arkadaşlarımız oldu, yine anlatacağız.” ifadesini kullandı.

HaberTürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Memleket Hareketi” başlatan ve genel başkanlığı yönelik iddialarda bulunan eski CHP Yalova Milletvekili ve partinin geçmiş dönem cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye yönelik “Bu kadar insafsızlık olmaz, ne istediyse de verildi” dediğini aktardı.

Sarıkaya, “Kılıçdaroğlu ile o gün telefon görüşmesi yapanların aktardığına göre sesi oldukça kırgın geliyormuş.İçlerinden birine İnce’nin konuşmasına atıf yaparak, ‘Çok haksızlık yaptı’ diye söze girmiş… Özellikle kendi posterlerinin seçim sürecinde İnce’den daha fazla yer aldığına yönelik iddiasına hayıflanmış. Parti yönetiminin seçilmemesi için gayret gösterdiğine, ekonomik destek vermediğine ilişkin sözlerinden duyduğu üzüntüyü dile getirmiş.” görüşünü savundu.

Sarıkaya, “‘Bu kadar insafsızlık olmaz’ deyip eklemiş: ‘Bir gün olsun benim posterlerimi asın demedim. Cumhurbaşkanlığı seçimi ve milletvekili seçimi birlikte yapıldı. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin tüm masraflarını partiden harcadık. Toplanan bağışları da kendisi yönetti, hiç karışmadık. Bir gün olsun ‘bütçe eksildi, biraz daha gönderilsin’ talebi gelmedi. Ne istediyse de verildi.” ifadesini kullandı.

Sarıkaya yazısında şunları kaydetti:

“Kılıçdaroğlu ile telefon konuşması yapanlardan bir diğeri de dedi ki:

‘Kemal Bey nezdinde, bugüne kadar partiden ayrılan diğerlerinden daha büyük kırgınlığa yol açmış. İnsafsızlık yaptığı boyutunda meseleye bakıyor. Emine Ülker Tarhan 2014’te parti kurmak için istifa ettiğinde de kırgınlık yaratmıştı; ama bu hepsinden çok farklı. Çünkü iftira attığına inanılıyor. ‘Genel Başkan Yardımcımız Adıgüzel gitti, üç saat kapısında bekletti, görüşmedi. İstanbul’da miting yapma’ dedim, dinlemedi yaptı, sonra çıkıp ‘hataydı’ dedi. Şimdi de bunları söylüyor…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.