Sezonun ilk kütlü pamuğu 55 liradan sembolik olarak satıldı

Adana Ticaret Borsası’nda 2020 sezonunda ilk olarak hasat edilen 70 kilo kütlü pamuk kilosu 55 liradan sembolik olarak satıldı.

Adana Ticaret Borsası Kompleksi’nde Başkan Şahin Bilgiç’in yönetiminde gerçekleştirilen kütlü pamuk sembolik satış işleminde, Karataş ilçesi Bahçe mahallesinden üretici Hasan Aslan’a ait 70 kilo  pamuk, pandemi süreci nedeniyle pazarlık usulü ile satışa sunuldu.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Adil Alan, ATB Meclis Başkanı Osman Bağış ve yönetim kurulu  üyelerinin hazır bulunduğu satışta Çukobirlik Genel Müdürü Ahmet Durmuş Çakıcı, yapılan pazarlık sonucunda sezonun ilk kütlü pamuğunu kilogramı 55 liradan satın aldı. 

Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, pamuk sezonunun başlamasından nedeniyle yaptığı açıklamada “Pamukta dışa bağımlılığın azalması için üretime müsait alanlarda pamuk üretilmeli ve üreticiler desteklenmelidir. Pamuk katmadeğeri yüksek stratejik bir üründür.” dedi.

Asıl amaçlarının beyaz altın diye bilinen Çukurova pamuğunun tekrar eski günlerine dönmesini sağlamak olduğunu belirten Başkan Bilgiç,şöyle konuştu:

 “Çukurova Pamuğu ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan Çukurovamızla özdeşleşmiş bereketli topraklarımızı seven bir üründür. Çırçır işletmelerimiz, yağ fabrikalarımız var. Köklü bir üretici kooperatifimiz olan Çukobirliğimiz var. Pamuğun hak ettiği fiyata ulaşması ile üreticisinin memnuniyeti sağlanır ise önümüzdeki yıllarda üretim alanı tekrar eski günlerine dönecektir. Üretimi arttırdığımız takdirde ilimiz ve ülkemiz ekonomisine daha fazla katmadeğer sağlayacaktır. Adana Ticaret Borsası olarak pamuğa çukurova pamuğu olarak bu yılın başında coğrafi İşaret tescili aldık. Tescilli çukurova pamuğunun bu topraklarda yetiştirilmesi lazımdır. Tekstil sektöründe ana hammadde olan pamuğun en azından yüzde 70’i milli üretim olmalıdır. Önümüzdeki sezon için açıklanacak prim desteğinin en az bir buçuk lira olması üreticilere teşvik olur.”  

ALAN: GAYRET VE ÇALIŞMALARIMIZ PAMUK EKİMİNİ ARTIRMAK

Bölge çiftçileri ile sözleşme hazırladıklarını ifade eden Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Adil Alan ise 6500 dekarlık alanda sözleşmeli ekim yapılacağını, sonraki yıllarda bu ekim alanın artarak devam edeceğini ve tüm çalışmalarının pamuk ekimini artırmak olduğunu kaydetti.

ÇAKICI:ÇİFTÇİLERİMİZİN PAMUĞU TERKETMEMELERİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Yılın ilk kütlü pamuğunu satın alan Çukobirlik Genel Müdürü Ahmet Durmuş Çakıcı da “Pamuk ekim maliyetlerinde ön görülemeyen çok yüksek artışlar oldu. Pamuk verimlerinde de çok ciddi düşüşler oldu. Bununla birlikte fiyatlarda da sıkıntılar yaşandı. Bu yıl inşallah verim yüksek olur. Fiyat konusu ise çiftçilerin bir yıl sonra tekrar pamuk ekmeyi düşeneceği bir fiyata gelir. Biz Çukobirlik olarak çiftçilerimizin pamuğu terketmemeleri için elimizden gelen tüm çalışmaları yapıyoruz” diye konuştu.

ASLAN: PAMUK ŞEHRİMİZİN İMAJIDIR

26 yıldır kütlü pamuk üreten çiftçi Hasan Aslan, amacının çukurova pamuğunu unutturmamak olduğunu belirterek, “Çukurova pamuğu semboldür. Şehrimizin imajıdır. Yaşadığım her yıl pamuk ekmeye devam edeceğim. Devletimiz yeterli desteği verirse tüm çiftçilerin pamuk ekeceğini biliyorum. Desteklerinden dolayı Adana Ticaret Borsası’na sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.