HÜKÜMETİN EKONOMİ POLİTİKASI, YARDIMLAR ve SEÇİM HAVASI.

Ak Parti 2007’de Kemal Derviş’in Ekonomi Politikasını bırakıp kendi ekonomik politikasını oluşturduktan sonra ne yaptıysa elinde kaldı. 

1 Dolar 2007’de 1.45 tl iken, bu gün 7.37 tl olmuş. Üretimden ve doğru politikalardan uzaklaştıkça dolar almış başını gitmiş.  

2007 de 216 tl olan tam altının fiyatı 2020 de 3100 tl, 2007 de 54 tl olan çeyrek altının fiyatı bu gün 760 tl olmuş.  

‘Oyu bu kardeşinize verin görün doları, gelişimi, istihdamı, Türkiye uçacak’ dedi. Millet bin umutla verdi oyunu, yoksulluk derdiyle baş başa kaldı. 

70 milyar dolara ülkenin 100 yılda yaptıkları satılmış. Şehir hastanelerinin sözleşmeleri İngiltere de. Temel atarken 6 milyar dolar diyorsun, açarken 11 milyar dolar oluyor. Bankaya krediye giden aktifini gösteriyor, pasifi kayıp. Gerek de yok gibi.   

Dünya Bankası’nın araştırmasına göre dünyada en çok devlet ihalesi alan 10 firmanın 5 tanesi Türk firması imiş. Yani Ak Parti Hükümeti dolara endeksli ve Hazine Garantili işleri aynı firmalara yap-işlet-devret mantığında vermiş. Limak 45 milyar dolarlık, Cengiz 50 milyar dolarlık, Kolin 35 milyar dolarlık, MNG 35 milyar dolarlık, Kalyon 40 milyar dolarlık ihale almış. Sadece 5 tane firmanın aldığı ihale miktarı 205 milyar dolar. İnşallah aralarında o benden çok aldı kıskançlık krizleri çıkmaz. Yoksa o kıskançlık da Millet’in sırtına yük olur. 

Halk dolarını elinde tutuyor Merkez Bankası elindeki doları satıyor. Yani rezervi tüketiyor. Merkez Bankası sattı, kimin aldığı belli değil. Ama vatandaşın almadığı belli! Yani resmi Organize Soygun! 

Bu günü sattık geleceğini de satıyoruz. Faiz emir komuta ile indirilmez. 

Zengine mi versek fabrika mı kursa, fakire mi versek de rahat etse çıkmazında açıklanan bütün ekonomi planları açıklamadan kısa süre sonra çöküyor. Hükümet genelde zenginlerin yanında durmaya devam ediyor. Milletin 1. Derdi geçim, Hükümetin 1. Derdi soluk almak olmuş. 

 ‘Burası çok önemli’ çoktan bitmiş, Damat orada takılmış kalmış. Bütün dünya ekonomi de %10 -30 arası küçülmüş, bizimki hala büyüyoruz havasında. Sanki millet maaşını dolarla alıyor. 

Damat yerine bizim Bakkal Öner’i işin başına getirseler daha iyi yönetir. Tek şartla; Tek Adam’ı dinlemeyerek. 

Yardım olayına gelince; 24 milyon kişiye 24 milyar yardım yapılmış, çevrede alanı görmedim.  Damat’a sorarsan 600 milyar tl ayrılmış. Ayrılanlar nereye gittiyse halkın bilgisi yok. Ortalık açıklamadan geçilmiyor, her yer Dezenformasyona dönmüş. Dinleyene de dert izleyene de. 

5 maskeyi makaraya sardıkları dünyaya malum. Parti baskılı kolonyalar halka değil bildik adreslere gitmiş. Vatandaşa gönderilen mektuplar sokaklara, caddelere ve çöp kutularına atılmış. 

Korona ise ayrı dert, en ucuz kit yine yandaşlardan kayrılarak alınmış. Vesselam yardımlarda doğru yere gitmemiş. Millet yerine yine yandaşlar kayırılmış. 

Hükümetin sorunu ise beceriksizliğin ötesi gerçeği söyleyememek! 

Ucube başkanlık sistemine geçerken ‘bundan sonra Koalisyon olmayacak’ dedi. Referanduma gidildi, ‘yetmez ama evet’çiler de destek verdi. Şimdi bir kısmı beddua aşamasına geldi. Durum Açık Koalisyon’dan Örtülü Koalisyon’a döndü.  

Devlet Yönetiminde Demokrasinin gereği olan ‘Ayrışık Kuvvetler’ Tek Adam Sisteminde demokrasi düşmanı ‘Ayrışık Kuvvetler Birliği’ne döndü. Sanki Padişahımız, Efendimizin Polis Devleti’nde yaşıyoruz. Kim ses çıkardı çullan üzerine. Korku Millet’in üzerine bir örtü gibi örtülmeye çalışılıyor. Karşı olan herkes’e açık tehdit ‘Fetöcü’ iddiası. Borsa’yı ise kendileri kurmuş. 

Millet’in ayrı ayrı derdi var ve hepsi tek yere dayanıyor. Korkmak!  Oyuncunun derdi dizi gidecek, Akademisyenin derdi ders gidecek, Memurun derdi KHK’ya sokulacak, Esnafın – İşçinin derdi fişlenecek, Yoksulun derdi yardım kesilecek. Ekmek Aslanın ağzından k.çına gitmiş. Erişmenin tek yolu biat etmek, sessiz kalmak, pasifleşmek! Nereye kadar dersen; sandıktan öteye gitmez. 

Sinema dünyamızdaki embesiller böyle bir film çekemediler geçmişte yahu. Tek tesellimiz Kemal Sunal’ın Kibar Feyzo’su. 

Sevgili Okur, bu şartlarda ne Hükümet ne de Meclis seçim kararı alamaz. Yeni yasa 360 oy diyor. -Oy oy da oy oy-. Muhalefet’in elinden de bir şey gelmez. Seçim kararı da Tek Adam’ın gönlüne bırakılmış. İttifakların artması kutuplaşmayı artıracağı içinde Cumhur İttifak’ına yarar. Elimizi vicdanımıza koyacağız, Millet’in huzuru, istihdamı, gelir artışı, vergi yükünün azaltılması için kullanacağız. Yoksa yoksullaşmaya devam ederiz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.