Venezuela’dan eritme peynir, çikolata ve meyve unu ithal edilecek

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut,  Venezuela’dan sıfır gümrükle eritme peynir ve meyve ununun da aralarında bulunduğu yaklaşık 5 bin 500 ürünün ithal edilmesi kararına sert tepki gösterdi. Türkiye’nin adı sanı duyulmamış ülkelerden ithalata bağımlı hale getirildiğini belirten Barut, “Türkiye üretemiyor mu? Çiftçimiz her şeyin en iyisini üretiyor ama ithalat sevdalılarının rant aşkı bitmiyor, bunu aşamıyoruz” dedi.

MEYVE UNU BİLE VAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla resmi gazetede yayınlanan ‘İthalat rejimi kararına ek karar’ ile Venezuela’dan 5 bin 500 ürün için, çoğunluğu sıfır gümrük vergisiyle ithalatın önü açıldı. İthal edilecek ürünlerin arasında pirinç, yulaf, yer fıstığı, ayçiçeği, Hint yağı, kolza, susam tohumları, aspir, bazı peynirler, yağlı tohum ve meyvelerin unları ile çikolata ve kakao içeren ürünler bulunuyor. Bu ürünlere tanımlanan kota miktarları ise 200 ile 5 bin ton arasında değişiklik gösteriyor.

“TÜRKİYE ÜRETEMİYOR MU?”

Yerfıstığından eritme peynire, ayçiçeğinden meyve ununa kadar her şeyin ithalat yoluyla karşılanması kararına tepki gösteren CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, “Cennet ülkemizde artan maliyetlere rağmen üreticilerimiz, yetiştiricilerimiz en kaliteli ürünleri rahatlıkla yetiştirip üretiyor. Ülke çiftçisine ve yetiştiricisine destek vermek yerine adını sanını bilmediğimiz ülkelerden, tarım ve hayvansal ürün ithalatını kınıyoruz. Ülkemizi bu hale düşürenler utansın. Türkiye üretemiyor mu? Bu kadar mı acizsiniz? İthalatla yabancı ülke çiftçisine değil, destekle Türk çiftçisine kazandırın” diye konuştu.

“BU KÖTÜLÜĞÜ KABUL ETMİYORUZ”

Ülke tarımı ve üreticinin yaşadığı sorunlara dikkat çekerek tarımla ilgili verileri paylaşan Ayhan Barut, şöyle konuştu:
“Ülke tarımı AKP iktidarında tam olarak dışa bağımlı hale geldi. 2002 yılında Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) içindeki tarımın yüzde 10.3 olan payı 2019 yılında yüzde 6.4’e düştü. 2003-2019 döneminde tarımsal hasıla kaybı 971 milyar lira oldu. 2003-2019 döneminde tarım ve hayvancılık ithalatı 105 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2002 yılında üreticilerin sadece bankalara olan borcu 2.4 milyar lira iken bu yılın mayıs ayı verilerine göre bankalara olan çiftçi borcu 122 milyar liraya çıktı. Toplam borcu 2002’de 4.5 milyar lira olan çiftçilerimizin borç yükü bugün 160 milyar lirayı aştı. Ürettiğinden para kazanamayan ve borcu sürekli artan çiftçi tarımsal üretimden uzaklaştırıldı ve kentlere göç ettirilmek zorunda bırakıldı. 2003 yılında 2 milyon 765 bin 287 kişi Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı iken 2019 yılında bu sayı 2 milyon 83 bine düştü. Ülke tarımına ve ekonomisine, binbir emekle üreten çiftçimize yapılan bu haksızlığı ve kötülüğü kabul etmiyoruz. İthalata dayalı ekonomi ve tarım modelinden vazgeçilmesini istiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.