Esendemir’den, “Barış içinde bir dünya” çağrısı…

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutladı. 

Esendemir, 20 Nisan 1931’de “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” diyerek barış içinde bir dünya çağrısında bulunan büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sözünün günümüzde de önemini koruduğunu vurguladı.

Başta Yunanistan olmak üzere Irak, İran ve Suriye gibi sınır komşularıyla zaman zaman yaşanan gerginliklerin kimseye yarar sağlamayacağını belirten Esendemir, Atatürk’ün “Harp zorunlu ve hayati olmalı ama milletin hayatı tehlikeye düşmedikçe harp bir cinayettir”özünü hatırlatarak, tüm dünyaya barış çağrısında bulundu.

Esendemir şunları kaydetti:

“Türkiye gerek jeopolitik gerekse sosyolojik yönden her zaman dünyanın barış ve huzur adası olmuştur. Mazlum milletlerin sığınağı haline gelmiştir. Geçmişte Orta Asya’dan, şimdi Ortadoğu’dan gelen insanlar Türkiye’ye sığınmış, alicenap Türk halkı bu insanlara kucağını açmıştır. Bu yönüyle Türkiye barışın, güvenin ve huzurun bir simgesi olarak değerini korumaktadır. Irk, din, dil, renk ve cinsiyet ayrımı yapmadan toplumların barış içerisinde yaşaması ancak insanların kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularını güçlendirmeleriyle mümkün olacaktır. Bu yönüyle 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutluyor, sevgi yüklü barış türkülerinin gökyüzünde yankılanmasını diliyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir