SUYUN ÖTE YANI MESELİ.

Siyasal İslam’ın genel huyu anlaşamadığını ötekileştirmektir. Genel Öfke’nin karşısına koymak, düşmanlaştırmak, iftira atmak genel karakteridir. 

Ergenekon, PKK, Fetö korkutmaları genel göstergesidir.  

Bununla birlikte bütün cemaatler öteki cemaatleri kendisi gibi Müslüman görmez, öteki cemaatleri zula da dışlar, yan yana iken susar. Cübbeli gibiler açık örnektir. Soru yekten sorulunca da kıvırmalar başlar. 

Bizim inancımızda Müslüman Ailenin çocuğu müslümandır ya da Şahadet Getirmiş insan müslümandır. Namazını, orucunu, fitresini, zekatını, infakını sorgulamak bize değil Allah’a mahsustur. Kıyamet günü herkes kendi hesabını verecektir. Genel algıda Allah’ın men ettiği büyük günahlardan kaçınırız. Örneğin mazlumun hakkını yemeyiz, komşunun namusuna bakmayız, insan öldürmeyiz. Allah’ın bağışlamayacağı günahlardan kaçınırız ve kaçınmak gerektiğini de söyleriz. 

İftira atmak Allah’ın kesin yasakladığı şeylerden biridir. Ak Parti yöneticileri bunu sık yapar. 

İmamoğlu’na Rum, Kılıçdaroğlu’na PKK destekçisi, Akşener’e suyun öte yanı diyerek Yunan ya da Sabatay ‘ algısı yapıştırmak gibi iftiralar kötüdür. 

Birkaç yıldır ‘suyun öte yanı’ iftiraları, diğer iftiralarla birlikte kullanılır oldu. 

MHP MYK üyesi Selami Şişman Şirin Payzın için ‘suyun öte yanı’ iftirasını kullanmış. Zavallı şişirilmiş. Hem de Kindar Siyasi İslamcılar tarafından. 

Sanırım Sayın Bahçeli de Türk Tarihini iyi bilmiyor. Bir ara Ortaylı Hoca ile Mavera ün nehir üzerine sohbet etse iyi olur. Neyin ne olduğunu öğrenir ve bu sözü söyleyen Şişman’ın kulağını iyi bir çeker. 

İslam’ın yayılma zamanları ve ondan önceki zamanlarda Orta Asya’daki Türk Ana Yurdu’na Araplar Mavera ün nehir derlerdi. Anlamı ise suyun öte yanı idi.  

Suyun öte yanı denen yer Ceyhun (Amuderya) Nehri’nin öte tarafıdır ve Orta Asya tarihinde Araplar için durum böyledir.  

Suyun öte tarafındaki Türkleri yıllarca Yecüc – Mecüc diye adlandırmışlardır.  

Gaza gelmiş Şişman’ın milliyetçiliği bilmemesi suç değil elbette. Ne de olsa Sayın Bahçeli’nin tercihi ile vekil olmuş. Bari İslam Ansiklopedisine baksaydı, suyun öte yanı’nı görür böyle bir terbiyesizliğe kendini alet etmezdi. Neylersin, siyaset geçim olmuş! 

Sevgili Okur, zamanımızda ‘suyun öte yanı’ Şişman gibi cahillerin dilinde Balkanlardan gelen Türkler için kullanılıyor. Bu aşağılık davranış da Osmanlı’yı bilmeyen cahillerin siyasette nerelere kadar geldiğini gösterir. Hepimizin sokağında Türk, Kürt, Balkanlardan gelmiş soydaşımız vardır. Bunları bilerek sandık zamanı böyle insanları unutmamak gerekir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.