MÜJDE MESELİ…

Bizim gençliğimizde toplumsal algıda gazetelerin önemi büyüktü. Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet, Tercüman gibi! ‘90’larla birlikte Sabah, Vatan, Posta gibi gazetelerle birlikte bu gruplara bağlı özel tv’ler ve Haber Kanalları etkinleşmeye başladı. 

‘90’ların karanlık döneminde basındaki sendika düşmanlığı gazeteciler arasında kıyımın ana nedenidir. Devlet ihaleleri gazete patronlarına emeğinin karşılığı gibi bol keseden dağıtıldı. Siyaset ve partiler önemsizleştirildi. Her seçim sonrasında yine erken seçim vizyonda tutuldu. 

Çakal sürüsüne varlıklarının iki katı leş versen az gelir misali verilen her ihale az geldi. Bir taraftan devletin vergisi ağırlaştırılırken, bir taraftan dengesiz beslenen medya gruplarının soyguna dönüşen talepleri ülkenin sırtındaki yükü ağırlaştırdıkça ağırlaştırdı. 

Ve var olan partiler halk arasında iyice beceriksiz algılara getirildi. ABD işbirlikçisi AB’nin güçlü devletleri ile kendi çıkarları için Türkiye Siyasasına yol verdiler. 

 Ak Parti hükümete geldiği 2002 yılından beri safında bulunan medya sürekli ihtiyacı bulunan yoksullara Yalan Müjde haberleri verdi. 

İlk yıllarda bunlar cemaat medyalarıydı ve halk içinde yeterli bilinirlikleri yoktu. En önde geleni Özal’ın desteği ile güç kazanan Türkiye Gazetesi ve sonraki zamanlarda güçlenen Zaman Gazetesi idi.  

Ak Parti güç kazandıkça genel medyayı yandaşlarına kazandırmaya başladı. Uzan Grubu, Sabah – ATV, Doğan Medyanın ağır topları gibi gruplar Ak Parti sermaye guruplarına geçti.  

Ciner Grubu gibi gruplar eksen değişikliğinde bulunarak taraflarını güçlendirdi. 

Yeni Şafak gurubu sürekli Petrol, Doğal Gaz müjdeleri verdi. 

Türkiye gazetesi başından sonuna kadar her konuda müjde verdi. 

Takvim gazetesi ise İşçiye, memura, emekliye, asgari ücretliye hemen her gün müjde veriyor. 

Gaza gelen bakan Ay’a Yol Döşemeyi bile söyledi. Gazını alamayan ülkenin Uzay Çağına bile girdiğini söyledi. 

Yalancının mumu hikayesi gibi bu kadar yalanın içinde Ak Parti genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 320 milyar metreküp doğal gaz müjdesi ülke genelinde ve çoğunluğunda ‘acaba doğru mu’ algısı içinde karşılandı. Ne de olsa önümüzdeki süreçte seçim var. 

Ak Parti tepeden tırnağa yöneticileri ve Medya Baykuşları ile inanamayanlara top yekün saldırıya geçti; İnanmayan vatan hainidir, saçmalıkları vs. gibi. 

Müjdeye geldikte; 320 milyar metreküp değil, hükümetin 320 milyon metreküp doğal gaz bulması bile bizim gibiler tarafından sevinçle karşılanır. Nedeni zamanla bir şekilde o teknolojiye sahip olma ümididir. 

Ak Parti Hükümeti o gazı çıkardığı zaman yine şimdiki şartların fiyatından satacaktır. Çıkarma şartları, süresi ve her yıl artan ihtiyaçdan dolayı, çıkarılan gaz ülkenin bütçe açığını karşılamaz. Aklı başında iktisat ve ekonomi bilen her insan bu durumu kavrar. 18 yılda 2.5 trilyon dolar miktarında bütçeyi tüketip ülkeyi bu kadar borç altına sokan hükümetten bunun dışında bir şey beklenmez. 

Sevgili Okur, müjde iyi bir şeydir. Kısa bir bilgi; hazine saklayanlar hazinenin 1 – 2 metre üstüne hazinenin müjdesini koyar. Hazineyi bulduğunu sanan arayıcı müjde ile gitsin diye. 18 yılda ülkeyi bu kadar yük altına sokan ve komşularda dost ülke bırakmayan Ak Partinin hangi vaatlerle geldiğini ve neler yaptığını unutmamak ve samimiyetlerini artık sorgulamak her kes için elzem olmuştur.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir