Devlet Bahçeli köprüsü, nasıl

15 Temmuz köprüsü oldu?

MHP Genel Başkanı Bahçeli, 1625 metreyle Türkiye’nin en uzun köprülerinden biri olacağı belirtilen Devlet Bahçeli Köprüsü‘nün temelini 2016 yılının Mart ayında atmıştı.

Hüseyin Sözlü döneminde temeli atılan ancak bitirilemeyen köprünün yapımını ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı üstlendi. Maliyeti oldukça yüksek olan köprünün yapım işi bakanlığa geçince MHP Genel Başkanı köprüye Recep Tayyip Erdoğan’ın isminin verilmeni talep etti. Daha sonra da köprünün adının 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olmasına karar verildi.

İktidara yakın Sabah gazetesi yazarı Şebnem Bursalı, bugünkü “Bir köprünün ismi üzerinden Cumhur İttifakı” başlıklı yazısında Adana’daki köprünün adının nasıl değiştiğini yazdı. 

Şebnem Bursalı, şunları yazdı: 

“Hem isminin CHP’li belediye tarafından böylesi sığ bir siyasi emele alet edilmesinden rahatsız olan hem de Cumhur İttifakı’nın yıpratılması ihtimalinden rahatsız olan MHP lideri Bahçeli, önce dolaylı olarak sonra da 30 Ağustos törenleri sonrasında baş başa görüştüğü Başkan Erdoğan’dan özel bir ricada bulundu. Köprünün ismini Recep Tayyip Erdoğan olarak değiştirilmesini rica etti.

Ancak; Erdoğan, bunu kabul etmek istemeyince başka iki alternatif daha sundu; Ya Adana’nın Kurtuluş Günü olan 5 Ocak Köprüsü ya da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü yapalım… Ve; iki liderin ortak kararı ile köprünün ismi Cumhur İttifakının özüne de uygun şekilde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak, bizzat Başkan Erdoğan tarafından cuma günkü açılışta ilan edildi.”

 SÖZLÜ TEPKİ VERDİ

Eski Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı MHP’li Hüseyin Sözlü ise  kendi döneminde yapımına başlanan köprünün adının değiştirilmesini  şöyle eleştirdi:

“Bazı şeylerin ismini değiştirseniz de ruhunu değiştiremezsiniz. Hatta bizzat sahipleri o ismi değiştirse bile… Birşeylerin kağıt üzerinde değişmesi ruhunu revize edemez. Devlet Bahçeli ismi atılan temel ile birlikte söz konusu yapı var oldukça halkın dilinde daima var olacaktı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.