Başkan Karalar: Bulaşıcı hastalıktan ölenlerin sayısı arttı

Adana Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Selahattin Menteş ve yönetim kurulu üyelerinin ziyaretinde konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Hastanelerden gelen ölüm raporlarında vefat nedeni ‘bulaşıcı hastalık’ yazdığı için cenazeleri covid-19’dan ölmüş gibi gömüyoruz. Böyle olunca da salgından ölenlerin sayısının az gösterildiğini düşünüyoruz.” dedi.

Adana Tabip Odası seçimleri sonucu göreve yeni gelen Başkan Selahattin Menteş, Genel Sekreter Ahmet Suntur, Sayman Figen Demir Kardeş, Veznedar Sedat Gül, Yönetim Kurulu üyeleri Nalan Kükürt, Figen Doğan Güneş birlikte Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ı makamında ziyaret etti.

MENTEŞ:HASTALARI YATIRACAK YER YOK

Ziyarette konuşan Adana Tabip Odası Başkanı Selahattin Menteş, şunları kaydetti:

“Sizlere yeni üyelerimizi tanıştırarak merhaba demek istedik. Ayrıca pandemi sürecinde halkımıza ve odamıza verdiğiniz destek için çok teşekkür ediyoruz. Üzülerek söyleyebilirim ki pandemi Adana’mızda en kötü dönemini yaşıyor. Neredeyse her ailede virüslü kişi var. Hastanelerde korona hastalar için ayrılan yerlerin tamamı dolu durumda. Halen yeni vakalar geliyor. Hastaları yatıracak yer bulamıyoruz. Yoğun bakımlarımız dolu. Evlerinde karantinada olan insanlar var. Pandemi iyi yönetilemiyor. Acillerde görev yapan doktor arkadaşlarımız, göğüs, enfeksiyon ve anestezi uzmanları çok yıprandı, acil doktorlarımız bir çıkmaz içindeler. Tüm hekim ve sağlık çalışanları tükenmişlik içerisindeler. Söylenecek her iyi söze ve desteğe ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz.”  

KARALAR :EN BÜYÜK TEŞEKKÜR HEKİM VE SAĞLIK ÇALIŞANLARININ

Özel Kalem Müdür Vekili Türkan Eşli’nin de hazır bulunduğu ziyarette en büyük teşekkürü, takdiri hekim ve sağlık çalışanlarının hak ettiğini söyleyen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, şunları söyledi:

 “Zorlu geçen pandemi sürecinde en zor durumda olan sizlersiniz. Çünkü tehlike ile direk karşı karşıyasınız. Çalışma saatini bir kenara bırakmış, insanların iyileşmesi için çaba harcıyorsunuz. Eşinizden çocuklarınızdan faragat ediyorsunuz. Bu anlamda takdire şayan kesim sizsiniz. Bizim sizlere sonsuz teşekkür etmemiz gerekiyor. Bizler her zaman sizlerin hizmetinde ve yanınızda olmaya devam edeceğiz. Türkiye’deki yoğun vakaya rağmen ölüm sayısı çok artmıyorsa bu bizim hekim ve sağlık çalışanlarımızın sayesinde olmaktadır.

ÖLEN İNSAN SAYISI ÇOK ARTTI

Son aylarda ölen insan sayısının arttığınıda sözlerine ekleyen Başkan Zeydan Karalar, “Yaşlı nüfus sayımız giderek artmaktadır. Bu paralelde ölüm oranıda artmaktadır. Hastanelerden gelen ölüm raporlarında covid-19 yazmadığı için Mezarlıklar Daire Başkanlığı doğal olarak covid-19’dan öldü yazamıyor. Raporlarda vefat nedeni ‘Bulaşıcı Hastalık’ yazdığı için cenazeleri covid-19’dan ölmüş gibi gömüyoruz. Böyle olunca da covid-19’dan ölenlerin sayısının az gösterildiğini düşünüyoruz.”  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.