Medikal sektörüne kötü haber: Alacaklarından feragat ettirilecekler!

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, pandemi döneminde kamu ve üniversite hastanelerinden yaklaşık 19 milyar lira alacaklı olan medikal sektörünün, alacaklarının büyük bir kısmından feragat etmesi yolunda bir Cumhurbaşkanı kararı hazırlandığını iddia etti.

CHP’li Bakırlıoğlu TBMM’ye soru önergesi vererek Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’a “Maliye Bakanlığı’nca alacaklı olan firmaların feragat etmeye zorlandığı, 2018 yılı alacakları için yüzde 30, 2019 yılı için yüzde 50, 2020 yılı alacakları için ise yüzde 60 feragat yapılmasının istendiği iddiaları doğru mudur?” sorusunu yöneltti.

Bakırlıoğlu, ülke maliyesinin pandemi döneminde bile sağlıktan feragat isteyecek hale düştüğünü ifade ederek, aynı feragatın otoyol müteahhitlerinden, dövize endeksli kirası her ay aksatılmadan ödenen şehir hastanesi işletmecilerinden istenmediğini belirtti.

SAĞLIK ENDÜSTRİLERİ PLATFORMU’NDAN AÇIKLAMA

Sağlık Endüstrileri Platformu tıbbı cihaz sektöründeki firmaların kapanma noktasına geldiğini duyurarak bir basın açıklaması yaptı. İşte o açıklama:

Kamu hastanelerinden 16 ay, üniversite hastanelerinden ise 36 aydan bu yana tahsilat yapamayan tıbbi cihaz sektöründeki firmalar hızla kapanma noktasına sürüklenmekte, hastanelere malzeme temininde zorlanmaktadır.

 Sağlık alanında yaşanan bu zor dönemde insan sağlığına zarar vermemek adına azami dikkat ve özen göstermemize rağmen artık sürdürülebilir hizmet sunmamız mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir