”Yönetemiyorsunuz, suçu vatandaşa, yükü hekimlere yıkıyorsunuz!”

????????????????????????????????????

‘’ Yönetemiyorsunuz, suçu vatandaşa, yükü hekimlere yıkıyorsunuz’’

Virüs, dört bir yanı sardı, açıklanan vaka sayıları kuşkulu, sağlık çalışanları ise perişan. 

Salgının seyri, her geçen gün kötüye gidiyor. Hastanalar dolup taşıyor, sağlık çalışanları artık artık yetişemiyor. Pandemi nedeniyle sahada ve en ö safta yer alan sağlıkçılar, sonunda isyan ettiler.

  #YÖNETEMİYORSUNUZTÜKENİYORUZ

Sağlık sistemi çökme aşamasına geldi, 900 hekim istifa etti, onlarca sağlık çalışanı ve doktor ise salgına yenik düştü. Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Selahattin Menteş, #YönetemiyorsunuzTükeniyoruz sloganı ile yaptığı açıklamada alınmayan önlemlere, salgının geldiği noktanın ciddiyetine dikkat çekti. Menteş, suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanlara sorumluluklarını her gün hatırlatmaya devam edeceklerini söyledi.

SADECE BİZ DEĞİL, ANNELERİMİZ, BABALARIMIZ, KARDEŞLERİMİZ ÖLÜYOR

Covid-19 salgın sürecinin bugüne kadarki yönetiliş biçimini yetersiz ve kaygı verici bulan Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Selahattin Menteş,“Ülkeyi yöneten yetkili kişi ve kurumlardan salgın tedbirleri, salgın bütçesi, salgın koordinasyonu, salgın planlaması konusunda acil, kapsayıcı ve inandırıcı program açıklamalarını bekliyoruz.  Bu salgında sadece hekimler ve sağlık çalışanları değil, babalarımız, annelerimiz, kardeşlerimiz de ölüyor ” ifadelerine yer verdi.

COVID-19 SALGIN SÜRECİNİN YÖNETİLİŞ BİÇİMİNİ YETERSİZ VE KAYGI VERİCİDİR

Ülke genelinde  covid-19 salgınına dair duyarlılığın ve tedbirlerin arttırılması için 14 Eylül – 18 Eylül #YönetemiyorsunuzTükeniyoruz Haftası ilan eden hekimler adına basın açıklamasını okuyan Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, şu ifadelere yer verdi:

“Suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanlarına tarihsel sorumluluklarını yılmadan her gün hatırlatmaya devam edeceğiz! Sadece hekimler ve sağlık çalışanları değil, babalarımız, annelerimiz, kardeşlerimiz de ölüyor. Daha çok ölümler olduğunu bildiğimiz ama resmi olarak açıklanan rakamlarla dahi her gün 50 yurttaşımız, önlenebilir bir hastalık olan Covid-19’dan hayatını kaybediyor. Salgın sürecinin bilimsel yöntem, şeffaf veri ve ilgili tüm kesimlerin katılımı ile etkin ve koordineli bir anlayışla yönetilmesini istiyoruz. COVID-19 salgın sürecinin bugüne kadarki yönetiliş biçimini yetersiz ve kaygı verici buluyoruz.

Ülkeyi yöneten yetkili kişi ve kurumlardan salgın tedbirleri, salgın bütçesi, salgın koordinasyonu, salgın planlaması konusunda acil, kapsayıcı ve inandırıcı program açıklamalarını bekliyoruz. TBMM’nin açılmasını beklemeden bütün partilerin salgın konusunda işbirliği ve koordinasyon sağlamak üzere bir araya gelmeleri için çağrı yapıyoruz. TTB ve Tabip Odaları olarak uzmanlık dernekleri ile birlikte covid izleme heyetimizin birikimini ve önerilerimizi paylaşabileceğimiz bir zeminin oluşmasını,  ülkeyi yöneten hükümetin bu konuda çağrıcı olmasını istiyoruz. Sağlık Bakanlığı’nı başta TTB olmak üzere bütün sağlık meslek odaları, sağlık sendika ve dernekleri ile birlikte ‘Covid-19 işbirliği ve ortak çalışma meclisi’ oluşturmasını talep ediyoruz.”

SAĞLIKÇILARIN ÇALIŞMA SAATİ 6 SAATE İNDİRİLMELİ

Hiçbir salgın vatandaşların bireysel çabalarıyla önlenemez. Bireysel tedbirler merkezi ve kapsamlı bir irade ve güven verici kararlarla birlikte uygulandığında anlamlı olur. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı il Hıfzıssıhha kurullarını işlevli kılmalı, başta Belediyeler ve kent konseyleri olmak üzere işçi-memur sendikaları, hemşehri-köy derneklerinden, kültür sanat dernek ve vakıflarına kadar bütün demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını sürece katmalıdır. Salgının yaygınlaştığı ve uzun süreceğinin yadsınamaz hale geldiği bir dönemde hekimler ve sağlık çalışanlarının çalışma sürelerinin 6 saate indirilmesini, dinlenme yer ve zamanlarının pandemi göz önünde bulundurularak yapılandırılmasını ve yeterli sayıda kişisel koruyucu ekipman sağlanmasını, bu hususta hiçbir aksama yaşanmamasının sağlanmasını istiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.