Gürer: Grip aşısında talep karşılanabilmeli

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, korona virüs salgını nedeniyle bu yıl grip aşısı talebinin arttığını, Ekim ayında eczanelere dağıtılacak aşılar için eczanelerde bugünden kayıtların yapıldığını ve yurttaşların aşıya erişme kaygısı yaşadıklarını  söyledi. Sağlık Bakanının açıklamaları ise  bu konuda aşı yerine öncelikliler için önlem alınacağını gösteriyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sene başında Çin’de etkisini gösteren ve zamanla tüm dünyaya yayılarak, Mart ayından itibaren de ülkemizde görülmeye başlanan ölümcül korona virüs salgınının artmaya ve can almaya devam ettiğini belirtti.

Ömer Fethi Gürer, “Uzmanlar kış döneminde oluşan grip vakaları ile virüsün buluşması halinde etkisinin artabileceğine dikkat çekmektedir. Grip  aşısının korona virüsü önlemediği ifade edilse de grip ile korona virüsün birlikte etkisinin artabileceğinin ifade edilmesi grip aşısına olan talebi artırmıştır. Bu sebeple risk gruplarına grip aşısı için öncelik tanınması sağlanmalıdır.

Her kesimde aşıya talep oluştuğu gözlenmektedir. Bunun sonucunda bu yıl grip aşısı taleplerinde patlama yaşanması olasıdır. Eczacılar Ekim ayında aşının  eczanelere dağıtılacağı ifade etse de aşı için bugünden eczanelerden sıra alındığını, çok sayıda  eczacı da  dile getirmektedir. Bakanlık ve  iktidar da konudan haberdardır ancak herhangi bir sorun yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınıp alınmadığı hususunda  yurttaşlarımız kaygılıdır” dedi.

Sağlık Bakanı tarafından yapılan son açıklamanın ise aşı sorunu yaşanmayacağını ancak aşı yapılması gerekenlere öncelik tanınıp her gelen talebe karşı aşı uygulaması olmayacağı yönünde bir içerik taşıdığına  dikkat çeken Gürer, “Bu durumda aşı her talep edene yapılmayacağı gibi bir algı oluşmaktadır” dedi.

Korona virüs nedeniyle pozitif vaka sayısının son günlerde giderek arttığına dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Korona virüs kadar tehlikeli olmasa da yakın  belirtiler gösteren grip ve zatürre gibi rahatsızlıklara karşı, bu yıl korona virüsün de etkisiyle vatandaşlar kış gelmeden önlem almak istiyor. 65 yaş üstü vatandaşlar ve kronik rahatsızlığı bulunanlar aile hekimliklerinde zatürre aşısı yaptırabiliyor. Ancak grip aşısı konusunda eczacıların kapısını aşındıran vatandaşlar  aşı gelmediği için olumsuz yanıt alıyor. Aşının Ekim ayında eczanelere dağıtımı, ulaşması bekleniyor. Birçok eczanenin  kapı ve camında aşının ellerinde bulunmadığı, Ekim ayında geleceği yönünde yazılı notlar yer alıyor. Eczaneler yurttaşların talepleri karşısında defter tutup sıra oluşturuyor. Doğal olarak daha  aşı eczaneye ulaşmadan aşı müşterisi oluştu. Eczaneler de fazla talep almamaya çalışıyor. Çünkü  gelecek aşı miktarı konusunda bu bağlamda bir öngörü yok. Yeterli aşı gelmez ise eczacı ile vatandaş arasında sorun olması da olası. Bu süreç bir krize dönüşmeden bugünden önlem alınmalıdır. Her ne kadar Bakanlık sorun olmayacağını belirtse de bir maske dağıtmayı beceremeyen  iktidar en azından aşı konusunda  yurttaşlarda oluşan kaygıyı gidermelidir. Bakan bu bağlamda açıklaması da kafa karıştırmıştır. Herkese bu aşı yetmeyeceği görülmektedir. Öncelik  gerekli olandan başlamalıdır. Grip aşısını doktorlar televizyonlarda önerip vatandaşa mutlaka olun derken bakan  haklı olarak risk grubuna öncelik tanınmasına herkesin aşı olması gerekmediğini belirtmektedir. Bu durumda  “Grip Aşısı  bulabilecek miyim?” kaygısı  artmaktadır. Bu konuda bir olumsuzluk yaşanmaması adına acil planlama yapılmalıdır. Herkese vurulmasa da taleplerin  tamamını karşılayacak önlemler alınmalıdır. Bakan yurttaşlara  bu bağlamda en azından güvence vermelidir. Bu yıl grip aşısı taleplerinin kriz ve kaosa dönmesinin önüne geçilmelidir. Bu  nedenle grip aşısının tedariki konusunda yetkili kurumların ciddi  önlem alması gerekiyor” dedi. 

NİĞDE’DE  AŞI SORUN

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer 53. Bölge Niğde Eczacı Odası Başkanı Ecz. Nihat Öztürk yaptığı açıklamada Covid-19 sürecinde grip aşısı ve zatürre aşısı öne çıkan aşılardan iki tanesi olduğunu belirtip “Grip aşısı bundan öncede her yıl Eylül sonu Ekim ayının başı itibariyle dağıtıma geçerdi. Yalnız bu yıl doktorlarımızın önerisiyle ve kamuoyunda oluşan yoğun talep nedeniyle şu an her gün onlarca kişi grip aşısı bulunup bulunmadığını soruyorlar. Zatürre aşısının ilk dozunu 65 yaş üstü vatandaşlarımız ve kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımız aile hekimlerine giderek sağlık ocaklarında yaptırma imkânlarına sahipler. Bunun yanı sıra grip aşısı tedarikçi firma tarafından bize bildirilen duruma göre en erken Ekim ayı içerisinde gelecek. Şuan itibariyle eczanelerde grip aşısı bulunması söz konusu değil. Vatandaşlar Ekim ayına kadar sabırlı olsun Ekim ayında gelen grip aşıları vatandaşlara dağıtılacak” dedi. Gürer ise Ekim ayında aşının yeterli miktarda olmasının ve  bu konuda sıkıntı yaşanmamasının gerektiğinin belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir