Bakanlık’tan kanser ilaçlarını SGK’dan talep eden hastalara: Mahkemeye git

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) bazı kanser teşhis ve tedavisinde kullanılan ilaçların bedelini karşılamak için hastalardan mahkeme kararı talep ettiği öne sürüldü.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hasta lehine kararına karşın, SGK’nin bazı kanser teşhis ve tedavisinde kullanılan ilaçların bedelini karşılamak için hastalardan mahkeme kararı talep ettiği belirlendi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, taleplerle ilgili, hastalara mahkemeleri adres gösterdi.

“KANSER HASTALARI ÖLÜME TERK EDİLİYOR”

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre Bakan Selçuk, SGK’nin dava konusu olan ilaçların bedelinin mahkemenin karar vermesi durumunda kurum tarafından karşılanacağına işaret ederken, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “SGK, kişilerin ekonomik olarak tek başına karşılaması mümkün olmayan bedelleri bulabilen ilaçları ödemeyerek kanser hastalarını adeta ölüme terk ediyor” diye konuştu.

Emir, “Hastaların bu yöndeki hak arayışları Anayasa Mahkemesi’ne kadar uzanıyor ve bu da yıllar alabiliyor. Üstelik SGK, Sağlık Uygulama Tebliğini (SUT) güncellemiyor ve aynı ilacı kullanan her bir hastanın mahkemeye gitmesini bekliyor. Her bir vatandaşın ayrı ayrı mahkemeye başvurması hastalar için büyük bir zaman kaybıdır. AYM kararlarına rağmen bu ilaçları SUT listesine almayıp vatandaşlara mahkemeyi adres göstermek sosyal hukuk devleti adına utanç vericidir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.