‘’Süslü Kadınlar” otomobilsiz bir pazar günü istiyor

2013 yılında ilk defa İzmir’de düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 20 Eylül’de dünya çapında 150 şehirde gerçekleştirilecek!

Bu yıl Covid-19 salgını nedeniyle Süslü Kadınlar Bisiklet Turu bireysel veya çok küçük gruplar halinde yapılacak. Geçtiğimiz yıllarda binlerce katılımcının yer aldığı bireysel turlar, Avrupa Hareketlilik Haftası münasebetiyle Türkiye’de ve yurt dışında yüzlerce şehirde gerçekleştirilecek.

Etkinliğe katılan kadınlar bireysel bisiklet turlarının fotoğraf ve videolarını sosyal medya üzerinden #SKBT2020, #otomobilsizpazar #mobilityweek etiketleriyle paylaşacak. Etkinlik ayrıca belediyeleri güvenli bisiklet ulaşımı altyapısını sağlayarak, insanların haftada bir gün sokaklarda güvenle yürümesi ve bisiklete binmesi için “Otomobilsiz Pazar” ilan etmeye çağırıyor.

Bu yıl Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve İzmir AB Bilgi Merkezi tarafından desteklenen etkinlik, Avrupa Hareketlilik Haftasının kutlanması için de bir fırsat teşkil edecek.

Avrupa Hareketlilik Haftası bu yılki teması “Herkes İçin Sıfır Emisyonlu Hareketlilik” ile belediyeler için çevre ve insan dostu ulaşım planlarına, yurttaşlar için de sıfır emisyonlu hareketlilik alternatiflerine dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında AB Delegasyonu tarafından desteklenen etkinliklerden bir tanesi.

SKBT Dünya Otomobilsiz Kentler Gününe dikkat çekmek amacıyla düzenlenmiştir. Bu etkinlik Sema Gür tarafından bir Facebook etkinliği olarak ortaya çıkarılmış ve kulaktan kulağa kadınlar arasında yayılarak 300 kadının katıldığı bir bisiklet turuna dönüşmüştür. En güzel kıyafetlerini giyen kadınlar bisikletlerini de çiçekler ve kurdelelerle süsleyerek şehir merkezinde toplanmıştır. 3 km yavaş tempoda bisiklet turu yaptıktan sonra bir araya gelerek bir basın açıklamasıyla “kentlerde egzoz kokusu yerine parfüm kokusu” almak istediklerini duyurmuştur.

Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında 2019 yılında SKBT dünya genelinde 115 kentte düzenlenmiştir. Etkinlik bir başarı hikayesi olarak 2019 Copehangenize Indeksinde yer almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.