Ön cephede görev almaya talibiz

Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği Dayanışma Vakfı Başkanı Prof.Dr.Aygün Attar, Türkiye Azerbaycan Derneği (TÜRKAZDER) Genel Başkanı Enver Türkoğlu,  Adana Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Av. Yakup Bulut, İstanbul Azerbaycan Kültür Evi Hikmet Elp,  Derince Azerbaycan Evi Derneği Volkan Aydemir, Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği    Ziya Zakir Acar, İSTAD İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kütür Derneği  Sefer Karakoyunlu, Kahramanmaraş  Azerbaycan Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Tural Şahbazlı,  Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Uzm. Ecz. Cavid Aydın, Azerbaycan-Kıbrıs Dostluk Cemiyeti üyeleri adına, Başkan Orhan Hasanoğlu ve İstanbul Azerbaycanlılar Dayanışma, Yardımlaşma, Turizm ve Kültür Derneği

Könül Ordubadi, TÜRKAZDER Iğdır Şubesi İlteriş Kağan Taşkınsu yaptıkları ortak açıklamada “Bizler, Türkiye ‘de faaliyet gösteren STK’lar olarak tüm Türk milleti ile birlikte Azerbaycan’ın haklı davasında Azerbaycan’ın yanındayız” ifadelerini kullandılar.  Yapılan ortak açıklamada şu görüşlere yer verdiler: Ermenistan ordusunun saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtığı haberi ile başladık.

Terter’in Gapanlı, Ağdam’ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli’nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl’ın Çocuk Mercanlı köylerine Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu sivillerden ölü ve yaralıların olduğu ve bu bölgelerde sivil altyapının da ciddi şekilde hasar gördüğüne dair resmî açıklamalar Türkiye ‘de büyük bir öfke yarattı.

Azerbaycan Devletinin meşru müdafaa hakkını kullanarak orduya cevap emrini verdiğine dair resmî malumat hepimizi heyecanlandırdı.

Azerbaycan’ın verdiği karşılık ile Ermenistan’a ait 12 hava savunma sistemi ve çok sayıda askeri aracın imha edildiğini öğrenmiş bulunmaktayız.

Bizler, Türkiye ‘de faaliyet gösteren STK ‘lar olarak tüm Türk milleti ile birlikte Azerbaycan ‘ın haklı davasında Azerbaycan’ın yanındayız.

Azerbaycan topraklarını işgal ederek 28 yıldır hukuksuz bir şekilde bölgede huzursuzluk yaratan,Hocalı Soykırımı başta olmakla binlerce

masum insanın ölümünde kanlı mührü bulunan, Uluslarası hukuku yok sayarak işbirlikçilerinden aldığı destekle Güney Kafkasya ‘da savaş oyunları peşinde koşan Ermenistan ‘ı şiddetle kınıyoruz.

Ermenistan ‘ta ekonomik ve siyasi kriz nedeniyle 8 ekim tarihinde Paşinyan hükümetinin istifası  talepi ile gerçekleştirilmesi düşünülen ve tüm siyasi partilerin iştirak edeceği mitingin engellenmesi amacına da hizmet eden  Azerbaycan ‘a saldırı, bunun sonucunda masum insanların öldürülmesi Paşinyan hükümetinin baş vurduğu ahlaksız bir popülizm örneği olarak tarihe

geçecektir!

Ayrıca, son dönemlerde Doğu Akdeniz’de ve Libya’da yaşanan olayların ardından Ermenistan tarafından önce Azerbaycan ‘ın Tovuz bölgesine taarruz yapılması akabinde Rusya tarafından yasalara aykırı şekilde silah sevkiyatı gerçekleştirilmesi ve bu sabah yaşanan olaylar meselenin sadece Azerbaycan Ermenistan münakaşası değil derin hesaplar peşinde koşan gizli ellerin kirli oyunu olduğuna delalet etmektedir.

Rusya’nın bölgedeki ileri karakolu olan Ermenistan’ın eliyle nelerin peşinde olduğunu hepimiz sorgulamalıyız!

Bu gün , Türk Devlet yetkilileri tarafından Türkiye’nin Azerbaycan’ın haklı davasında her koşulda Azerbaycan ‘la birlikte olduğunun  ifade edilmesini Türkiye olarak şükranla karşıladık.

Hepimiz, Can Azerbaycan’ın yanındayız ve vatan topraklarının işgaline son verilmesi için Ermenistan’ın saldırısına karşı meşru müdafaa hakkını kullanan Azerbaycan Ordusunun birer askeri olarak ön cephede görev almaya talibiz!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.