Lisans iptali öncesi son viraj: TELE1 ve Halk TV kapanabilir!

TELE1’in ardından Halk TV’ye kesilen beş günlük ekran karartma cezası da başladı. RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşcı, ceza için “lisans iptalinden önceki son viraj” dedi.

Halk TV’ye, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından verilen beş günlük karartma cezasının bugün ilk günü. Beş gün sürecek olan karartma 2 Ekim’i 3 Ekim’e bağlayan gece saat 00.00’da son bulacak. Ancak TELE1 ve Halk TV’ye üst üste verilen bu cezalar nedeniyle yayıncılar lisans iptali ile karşı karşıya

TELE1’de yer alan habere göre, Halk TV’ye 6112 sayılı kanunun 8. Maddesi’nin 1. Fıkrası gerekçe gösterilerek iki defa ceza verildi. Aynı cezanın tekrar etmesi durumunda yayıncının lisansı iptal edilecek. TELE1 için de durum farklı değil. Kanalımıza bir kez daha ceza verildiği takdirde RTÜK, kanalın lisansını iptal edecek.

LİSANSLAR İPTAL OLABİLİR

“Beş günlük karartma cezasının lisans iptalinden önceki son viraj” olduğuna dikkat çeken RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşcı sözlerine şöyle devam etti: “Bugün beş günlük bir ekran karartma cezası ile karşı karşıya ama eğer yine üst kurul tarafından tekrar ceza alırsa Halk TV’nin lisansı iptal edilecek. Yayıncılık açısından böyle bir tehlike var.”

CEZA 83 MİLYONA KESİLİYOR

Birgün’den Yaren Çolak’a konuşan Taşcı, Halk TV’ye uygulanan karartma cezasının oldukça ağır bir ceza olduğuna ve bu cezanın sadece yayıncıya değil tüm yurttaşlara verilmiş olduğuna vurgu yaptı. Taşcı, “Yurttaşların haber alma hakkı vardır. Bu sadece Halk TV’nin ekranını karartma değil o yurttaşların haber alma kanallarının da karartılması anlamına gelir” dedi.

Öte yandan HDP de Halk TV’ye destek açıklaması yaptı. Ekran karartma cezasını kınayan HDP açıklamasında, “Ekran karartmayla, para cezalarıyla, tehditle Halk TV’yi ve bu ülkedeki cesur gazetecileri durduramazlar” denildi.

HDP Basın, Yayın ve Propaganda Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel’in yaptığı yazılı açıklamada, verilen cezanın iktidarın ‘faşizan’ uygulamalarından biri olduğuna dikkat çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.