Eğitimde boşluk tarikat eliyle dolduruldu, Kovid-19 vakaları arttı

Dev Sağlık İş YK Üyesi Dr. Mihriban Yıldırım kuran kursları ve tarikat yurtlarındaki Kovid-19 vakalarını anlattı.

Kendisine ait sosyal medya hesabından bir dizi açıklama yapan Dev Sağlık İş Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mihriban Yıldırım kuran kursları ve tarikat yurtlarında yatılı eğitimin devam ettiğini kapasitenin yüzde 30’dan yüzde 50’ye çıkarılmasından sonra ise koronavirüs vakalarının başladığını aktardı.

İşte Dr. Mihriban Yıldırım’ın açıklamaları:

– Bugün filyasyonda son günümdü. 1 aylık deneyimlerimi paylaşmaya çalıştım. Son deneyimimi paylaşıp bitireyim: kuran kursları ve tarikat yurtları ne durumda kısaca anlatmak istiyorum+

– Yatılı bölge kuran kursunda pozitif vakalar çıkması nedeniyle çocuklara tarama yaptık. Milli eğitime bağlı okullar yüz yüze eğitime hazır hale getirilmezken kuran kursları haziran ayından beri il hıfzıssıhha kurullarının kararıyla yatılı eğitimlere devam etti+

– Kuran kursunun müdürü yüzde 30 kapasiteyi kurul kararıyla yüzde 50ye kadar çıkardıklarını söyledi. Yüzde 50ye çıkınca Covid vakaları görülmeye başlanmış. İl hıfzıssıhha kurulu kuran kurslarında eğitimin devam etmesine nasıl ve neye göre karar veriyor acaba?

 ‘6 milyon öğrenci uzaktan eğitime erişemedi’

– Yüz yüze eğitimin başlayabilmesi için yeterli ve gerekli önlemler alınamazken nasıl oluyor da kuran kursları yatılı şekilde faaliyet verebiliyor? Bu yasal koruma altında devam ederken bir de denetimden uzak olan tarikat yurtları var.

– Filyasyon ekiplerimizden biri pozitif bir çocuğu karantinaya almaya gittiğinde yurtta kaldığını öğreniyor. Fakat belirtilen yurda gidilince bağlı olduğu okulun müdürü ekibi içeri almıyor, yurdun faaliyette olmadığını söylüyor. Oysa yurt bir tarikata bağlı olarak faaliyette.

– Aile ve çocuğun beyanı bu yönde. Pozitif vakanın çıktığı yurt hızlıca boşaltılıyor ve Covid taraması yapılmasına müsaade edilmiyor. Sonuçta, Kuran kursları il hıfzıssıhhanın onayıyla, tarikatlar da denetimsiz olarak pandemide eğitim boşluğunu fırsata çevirmiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.