Sansür yürürlüğe girdi

Kamuoyunda “sansür” olarak yorumlanan ve AKP ile MHP tarafından hazırlanan sosyal medya yasası bugün yürürlüğe girdi. Tartışmalara neden olan yasa ile günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurtdışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda olacak.

“Sansür” eleştirilerinin hedefindeki sosyal medya yasası bugün yürürlüğe girdi. Sosyal ağ sağlayıcılara Türkiye’de temsilcilik açma zorunluluğu getiren yasaya göre, temsilcilik açmayan sağlayıcılara kademeli olarak yaptırım uygulanacak.

AKP iktidarı, yasal düzenlemeye gerekçe olarak, internet kullanıcılarının kişisel başvurularında veya kamu kurumlarının bildirimlerinde yaşanan zorlukların aşılması için sosyal ağ sağlayıcılarla muhataplık ilişkisi kurulmasını gösteriyordu. Yasanın Meclis’ten geçmesi sonrası ifade özgürlüğü ve sansür tartışmaları ise sürüyor.

PARA CEZASI VE REKLAM YASAĞI

Yasaya göre, 1 milyondan fazla kullanıcısı olan Twitter, Facebook, Instagram gibi şirketler Türkiye’de temsilcilik açacak. Temsilcilik açmayanlara, para cezasından reklam yasağına uzanan ve bant daraltılması ile sonuçlanabilecek kademeli yaptırımlar uygulanacak.

İlk aşamada 10 milyon TL idari para cezası öngörülüyor. verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde yükümlülük yerine getirilmezse 30 milyon TL idari para cezası verilecek.

İkinci kez verilen idari para cezasından otuz gün içinde yükümlülük yerine getirilmezse yeni reklam vermesi yasaklanacak. Devamında bunlar yerine getirilmezse Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak ve hakime başvurması halinde birinci aşamada yüzde 50 bant daraltma, yerine getirmezse yüzde 90 bant daraltma cezası verebilir.

Bant daraltma kararı verirse erişim sağlayıcıları da 4 saat içinde bu kararı yerine getirirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.