SAHTE ŞEYLER

Elleri küçük Sevgi Hoca parmağını şeker sanıp emen sokak çocuklarının annesidir. Acı süzgünü bilincinde sahtenin zerresi yoktur. Giriş güzelleme gibi mi oldu ne!

TDK sahtenin sözcük anlamını verir. Yaşam içinde ise sahte kendi kimliğini uygulama boşlukları ve kolaylıklardan bulur.

Devlet, kurum, işletme, imalatçı, pazarlamacı fark etmez. Yönetimi Gevşek Siyasaya güvenmenin karşılığını halklar sağlıklarını, eğitimlerini, paralarını, mallarını kaybederek öderler.

Ülkemizde Sağ Parti Siyasası her zaman yönetimlerini otorite ve karşı algılarından dolayı Devlet Denetimini gevşeterek zihinsel ülkülerini Vatan – Millet Sevgisi’ne yeğlerler.

Demokrasi akarında devletin her konuda huzur ve güvenliğini Denetleme Mekanizması korur. Kolluk ve Adalet işlerinde her türlü güvenliğimiz birkaç bakanlığa emanettir. Savunma, Adalet, iç ve dış işleri gibi.

Denetimin olmadığı yerde FETÖ benzeri yapılar zaman geçtikçe güç kazanır. Sahte ihbarlar, iddialar, görevlendirmeler alır başını gider ve 15 Temmuz hükümetin ve milletin derdi, sorunu, zulmü olur.

İthal ve ihraç arasındaki uçurum büyüdükçe ülke üretimindeki bütün üreticilerin emeği zay olur. Dışarı akan döviz toplumun kanı – canı olur. Yoksulluk alır başını gider, densiz bir bakan çıkıp ‘dolarla mı ücret alıyorsun, dolarla borcun mu var’ sözünü gözünün içine bakarak orta yere koyar. Denetim yoksa dilin boğazına akar.

Ülke kaynaklarını yol ve inşaata, belediye kaynaklarını park ve asfalta harcamak toplumun hakkı olan bütçeyi beslenme yandaşlarla soymaya benzer. Her şey sahte düşünce ve belgelere dayanır. Vatan – Millet birikimleri dönemsel olarak zay olur.

Bütçe yetmez kamu ve özel sektör dış ekonomiye yönlendirilir, borçlandırılır. Toplumun önce kendisi, sonra çocukları, daha sonrada torunları borç yükü altına sokulur. Sayıştay, Danıştay, Yargıtay dönemsel olarak sessizleşir. Dönem değişince dillenir, dillendirilir.

(bir of çekesim var!)

Sevgili Okur Devlet Denetleme Mekanizması pasifleştikçe devlet ve kamu ihaleleri değiştirilir, bütün bilgi saklanıp parça bilgi ile durum geçiştirilir. Özel sektör ve piyasa Siyasanın aynasıdır. Sahteliğin yansımasını hemen gösterir. Yağın, balın, ekmeğin, unun, sütün, peynirin, eşyanın, malın, aklına gelebilecek her şeyin sahtesi çarşıyı pazarı kaplar.

Az gelir! Ülkenin büyük markaları malının bir kısmını Çin de, Uzak Asya da üretmeye başlar. Algı vahşi kapitalizmin hastalığı ‘kazan – kazan’a döner. Ülke kaybeder. Bilim insanların kaçar, kalanlar geçim ve servet için kalır. Oy Zamanı bütün bu sahtelikleri geniş olarak anımsamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.