Yumurtalık ayağa kalk! Sadece Sugözü kanser vakalarını yüzde bin 200 artırdı, Hunutlu EMBA’ya da dava açıldı

Halk sağlığını tehdit edeceği gerekçesiyle Yumurtalık EMBA Termik Santralinin Lisans iptali için mücadele eden Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri Gönüllü Avukatı İsmail Hakkı Atal, hukuka aykırılığa göz yuman Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine de iptal davası açtıklarını bildirdi.

YUMARTALIK’TA KANSER VAKALARI YÜZDE BİN 200 ARTI

EMBA termik santraline bin 800 metre mesafede olan ve  2002 yılından bu yana çalışan Sugözü termik santralinin kirletici-zehirleyici etkisi nedeniyle kanser vakalarında büyük artış yaşandığını anımsatan Atal, “Yumurtalık’ta  2009 yılında 5 kanser vakası ( 4 kanser çeşidi ) varken 5 yıl içinde yüzde bin 200 artarak 2014 yılında 60 kanser vakasına  ( 14 kanser çeşidine ) yükseldiği tespit edilmişti” dedi.

HUKUKA AYKIRILĞA GÖZ YUMULDU

İnşaatı devam eden Yumurtalık EMBA Hunutlu Termik Santrali’nin 2014 tarihli nihai ÇED raporunun 223. sayfasında öngörülmüş olan baca sisteminin, yeni bir ÇED raporu alınmaksızın hukuka ve kanuna aykırı şekilde  değiştirildiğini belirten Atal, “Yeni getirilen sistem çevresel etkileri azaltacak dahi olsa, ÇED raporuna aykırı şekilde inşaata devam edilemez. Yeni ÇED raporu alınması gerekir. Bu konuda EMBA termik santrali ve hukuka aykırılığa göz yuman Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhinde iptal davası açıyoruz”diye konuştu.

Avukat İsmail Hakkı Atal, açıklamasında şunları kaydetti:

Dünya Sağlık Örgütü Kanser araştırma Birimi 17.10.2013 yayımladığı raporda, hava kirliliğinin akciğer kanserine yol açtığını, mesena kanseri riski artışı ile de pozitif ilişkisi olduğunu açıklamıştı. . Dünya Sağlık Örgütü Kanser araştırma Birimi 17.10.2013 yayımladığı raporda, hava kirliliğinin akciğer kanserine yol açtığını, mesena kanseri riski artışı ile de pozitif ilişkisi olduğunu açıklamıştı.

TEİAŞ verilerine göre Türkiye’de yüzde 35 enerji arz fazlası, Cumhurbaşkanlığı ve enerji Bakanlığı verilerine göre ise 2017’de yüzde 31 enerji arz fazlası gerçekleşmişken ihtiyacımız olmayan elektrik üretimi için kanser vakalarını yüzde bin 200 artırarak korona virüslerin üzerine yapışacağı partikül maddeleri üreten yeni termik santrallere ihtiyacımız olmadığı gibi var olanlar da hemen kapatılmalıdır. EMBA Termik santraline karşı da haklı davamızı açtık.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir