Gürer: Muhtarların özlük hakları ve çalışma koşulları iyileştirilmeli

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, yerel yönetimlerde vatandaşa en yakın birim olan muhtarların özlük hakları ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Gürer, Mahalle ve köylerde yurttaşlara hizmet götürmede ilk basamak olan muhtarların aynı zamanda demokrasinin de önemli yapı taşları arasında yer aldığını belirtti. 

VATANDAŞLA DEVLET ARASINDA ÖNEMLİ BİR KÖPRÜ

Seçimle göreve gelen muhtarların, görev yaptıkları yerleşim birimlerinde hem halkın hem de devletin temsilcisi olma özelliğini taşıdıklarına dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, vatandaşla devlet arasında önemli bir köprü görevi üstlenen muhtarların özlük hakları ve çalışma koşullarının mutlaka iyileştirilmesi gerektiğini anlattı. 

MUHTARLARIN BELEDİYE MECLİSİNDE TEMSİLCİLERİ OLMALI 

Günümüzde artık muhtarların sadece ‘evrak’ ve ‘mühür’ olarak anımsanmaması gerektiğine değinen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Gece gündüz vatandaşla iç içe olan, yurttaşların her türlü sorunda kapısını çaldığı ilk birim olan muhtarlara, yaşadığımız 21. Yüzyılda, onların yaptığı önemli işleve istinaden yeni haklar verilmesi gerekiyor. Bu konuda TBMM Başkanlığına sunduğum kanun teklifinde muhtarların seçeceği bir temsilcinin belediye meclisinde tarafsız üye olarak yer alması ve her muhtara belediye veya il özel idareleri tarafından sekreter görevlendirilmesi talebimde bulunmuştum” hatırlatması yaptı. 

CHP Milletvekili Gürer, aynı kanun teklifinde şehir içi ve şehirler arası kamu taşımacılığından ücretsiz yararlanması, görev sonrası silah ruhsatlarından alınan harçların kaldırılması ve bir dönemden fazla görev yapan muhtarlara hususi pasaport verilmesi gibi önerilerde bulunduğunu da anımsattı. 

MUHTARLARI SARAYA ÇAĞIRIP SİYASİ GÜÇ ELDE 

ETMEK YERİNE, ONLARIN SORUNLARINI ÇÖZÜN 

AKP iktidarının muhtarlara bu gibi olanakları tanımak yerine, onları siyasi hedefleri doğrultusunda kullanma çabası içinde olduğuna dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Muhtarların sorunlarının çözülmesi ve beklentilerinin yerine getirilmesi, aynı zamanda en küçük yerleşim birimleri olan köy ve mahallelerdeki yurttaşların sorunlarına ve beklentilerine karşılık vermek anlamına gelir. Ancak AKP iktidarı muhtarları Beştepe’deki saraya çağırıp, onların üzerinden siyasi güç devşirmeye çalışmadan öte, muhtarlara hiçbir olanak tanımadı” ifadelerini kullandı. 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, CHP iktidarında muhtarlık sisteminin, bu işi özveriyle yapan muhtarların lehine önemli düzenlemeler yapılacağına da işaret ederek, “Bu vesileyle tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyor, görevlerine başarılar diliyorum” diye konuştu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.