“Ne kadar çok öldük yaşamak için” O son dizede aklıma hep Hasan Balıkçı gelir

Yıl 2002… Takvimler 18 Ekim’i gösteriyordu. Urfa’dan bir acı haber geldi.

Elektrik mühendisi Hasan Balıkçı, katledilmişti. Ajanslardan “Şanlıurfa’da namus cinayeti!” başlıklı haberler düştü. TMOB, KESK, dönemin bazı CHP Milletvekilleri, bazı sivil toplum örgütleri, dostları olayın peşini bırakmadı. Sonra anlaşıldı bu cinayetin nedeni…

Kaçak elektrikle mücadeleydi. Zaten Adana’dan Urfa’ya sürülme nedeni de buydu. Bir devlet düşünün; sırf namuslu olduğu için kendi memurunu süren, tehdit eden… Hasan Balıkçı, enerji sektöründeki tarihin en büyük yolsuzluklarından biri olan Beyaz Enerji Operasyonu’nun Mersin ayağında, araştırmalarıyla pek çok kişinin görevden alınmasına neden olmuştu.

2001’de Adana’da yıllık 1.4 trilyon lira olan elektrik tahsilatını 2002’de sıkı kontrolleri sayesinde üç trilyona çıkarmıştı. Katledilişinin yıldönümlerinden birindeki anmada bir arkadaşı şöyle konuşmuştu:

“Onun öldürülme tehdidi altında olduğunu biliyorduk. Bir gün kendisiyle buluştum. Urfa’da bir tepeye çıkardı beni aracıyla. ‘Hasan bu işin şakası yok; Seni öldürecekler’ dedim. Aşağıdaki üç köyü işaret etti ve ‘Şu köyleri görüyor musun? O fabrika bu üç köyün yılda kullandığını bir haftada kullanıyor’dedi.

Tetikçiler yakalandı, azmettiren yakalandı. Azmettirici Zeki Akkoyun olaydan aylar sonra Antalya’da sahte kimlikle yakalandı. Olayın peşini bırakması için eşi Şengül Balıkçı defalarca tehdit edildi. Aracına bomba bile koydular hatta. Hasan Balıkçı bu dünyadan göçüp gittiğinde iki çocuk babasıydı ve henüz 40 yaşındaydı.

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin Hasan Balıkçı’yı unutmadı. Şevkin tewetter hesabından Hasan Balıkçı fotoğrafıyla şu paylaşımda bulundu:

“Lüks ve israfın tavan yaptığı bu dönemde devlet malını canı pahasına koruyan Hasan Balıkçı’yı saygıyla anıyoruz. Enerji sektöründeki büyük yolsuzlukları ortaya çıkaran Beyaz Enerji Operasyonu’nun Mersin ayağında, araştırmalarıyla pek çok kişinin görevden alınmasına neden olan, Adana ve Urfa’da kaçak elektrik kullanımına karşı mücadelesiyle TEDAŞ camiasında tanınır hale gelen Elektrik Mühendisi Hasan Balıkçı, 18 Ekim 2002’de öldürülmüştü. Ruhu şad olsun.”

Yolsuzluk ve rüşvetle mücadelenin bayraklaşmış ismi Hasan Balıkçı, ölümsüzdür ama onu anma noktasında Adana nedense unutkan bir kent. Yıllar önce bir gazetede Hasan Balıkçı konusunda, “Utan Adana” başlıklı bir yazı yazmıştım. O yazının hala arkasındayım.

Onat Kutlar’ın , yani Hasan Balıkçı ağabeyim gibi katledilen Onat Kutlar’ın “Ne kadar çok öldük yaşamak için” adlı şiiri var ya hani… İşte o şiirin son dizelerini ne zaman okusam aklıma o namus timsali Hasan Balıkçı gelir:

şimdi sessiz duruyoruz kıyısında bir düşüncenin

unutmamak için çünkü unutuşun kolay ülkesindeyiz

ölü balıklar geçiyor kırışık bir deniz sofrasından

ve ellerinde fenerlerle benim arkadaşlarım

durmadan düşünüyorum ne kadar çok öldük yaşamak için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir