ŞİKAGO 7’LİSİNİN YARGILANMASI

Yönetmen Aaron Sorkin’in 2020 yapımı filmi. Genel slogan ‘bütün dünya izliyor’. Filmin konusu 1968 yılında Kültürel Devrim olarak dünyaya yayılan ABD’indeki yansıması anlatılıyor.
Elbette dünyaya bakan kendine de ders çıkarmalı.
ABD Başkanı Truman’ın gelecek korkusu ile başlayan komünizmin ‘Domino Etkisi’ planı Carter’ı kadar sürdü.
Avantadan (1963 yılında Kennedy suikast sonucu öldürülünce yerine geçti.) Başkan Johnson’un devlet sistemi içinde oluşturduğu karanlık ilk seçimde kendi sonunu da getirdi.
Film Johnson’un Vietnam’a savaş ilanı ile başlar. ABD Fransa’dan devraldığı emperyalist görevi önce 15 bin askerle başlatır. Sonra savaşan asker sayısını 350 bine kadar çıkartır.
ABD’nin savaş algısında her şey mübahtır. Orantısız güç, uluslar arası yalan, napalm bombaları, kimyasal zehir bombaları, toplu katliamlar, değerli maden ve kültürel varlıklar yağması, alçak irtifa da helikopterden esir atmalar vs. ys. zs.
ABD’nin Vietnam yenilgisinden sonra Vietnam lideri Ho Şi Minh anılarında savaş yıllarını şöyle anlatır; tüfeği olanlar tüfeğini, kılıcı olanlar kılıcını, silahı olmayanlar küçük çapa ya da sopalarla savaştı. Her mezra ve cadde birer kale, her insan bir savaşçı, her parti birimi bir kurmay heyeti gibiydi. Zafer çok büyük bedellerle, 13 milyon şehit, 10 binlerce kayıp, 100 binlerce yaralı ve sakatla (83 bin kolu ya da bacağı kayıp insan, 8 bin felçli, 30 bin kör, 10 bin sağır) kazanıldı.
Yargı siyasi iktidar vesayetine girince adalet bozulur. Yalnızca adalet değil her şey bozulur. Tepeden tabana dönümsüz bir hastalık yayılır. Muhaliflere zulüm yayılır. Adaleti gün yüzüne birkaç savunmasız – korunmasız insan çıkarır. Onlara selam olsun.
ABD’nin savaş politikasını eleştiren savaş karşıtı gösteriler alır başını gider. Demokrat Parti Ulusal Kongresi toplantısı Şikago’da (Illinois – Chicago)toplanma kararı alır.

Hükümetin kirli yüzü ‘Yeni Sol Organizasyonlar’a karşı ‘Kişisel Temizlik’ için genelgeler yayınlar; Müstehcenlik, Uyuşturucu, Seks, Önüne gelenle yatma, Amerikan Toplumunu Yok Etme Çabaları. Vs.ys.zs.
Asker Alma Merkezine Molotof saldırısı olur. Başkan polise kundakçıları Vurarak Öldürme Emri verir.
Şikago’ya 5 bin askerlik 4 Ulusal Muhafız Birliği gönderilir. Çevik Kuvvet dahil 10 bin polis memuru görevlendirilir.
Kongre Günü Savaş Karşıtı gösteriler başlamadan polis göstericilere saldırır. Sonrasında mahkeme kurulur.
İçişleri bakanı ve danışmanları Federal Başsavcı üzerinden göstericilere karşı Komplo Davaları düzenlenir. Genel ve Federal yasalar kevgire dönderilir.
Mahkeme, ABD Hükümetinin bozduğu siyasa, yönetim, uygulama ve Adalet’in oskar alanına döner. Hükümetin Şeytani yönetimine karşı Rahmani masumlar karşı karşıyadır.
Demokratik Toplum İçin Öğrenciler Liderleri; Rennie Davis ve Tom Hayden.
Uluslar arası Gençlik Partisi (Hippiler) Liderleri; Jerry Rubin ve Abbie Hoffman.
Vietnam Savaşını Bitirme Seferberliğinin Lideri; David delinger.
Kara Panterler Partisinin Ulusal Başkanı; Babby Seale.
Filmin ilginç yanı olay zamanındaki eski Adalet Bakanı’nın Gönüllü Tanık’lığıdır; Başkan bana protestolar hakkında iddia hazırlayıp hazırlamayacağımı sordu. O’na dedim ki, iddia hazırlanmayacak. Suç Birimi tarafından yapılan araştırmada isyanın Polis Teşkilatı tarafından başlatıldığına karar verildi. Karşı İstihbarat birimi Kongre sırasında sanıklar tarafından şiddete tahrik suçundan bir anlaşma yapılmadığına karar verdiler.
Federal Başyargıç tanıklığı kabul etmedi. Kara Panterlerin Ulusal Başkanı Babby Seale mahkemede zincirlendi, ağzı bağlandı ve davası ana davadan ayrıldı.
Rennie Davis, Tom Hayden, Jerry Rubin, Abbie Hoffman, David delinger 5 yıl hapse ve davanın iki avukatı olan William Kunstler ve Leonard Weinglass mahkemeye saygısızlıktan hapis cezasına çarptırıldı.
ABD 7. Temyiz Mahkemesi tüm aşağılama mahkumiyetlerini iptal etti. federal Başyargıç Hoffman’ın, jürinin önyargılarını yeterince ölçmediğini ve ‘savunmaya karşı’ küçümseyici ve genellikle düşmanca bir tutum “sergilediğini tespit etti.
Federal Başyargıç 7. Temyiz Mahkemesinin kararına karşı geldi. Tarihin sayfasından kötü karekteriyle silinip gitti.
Hukukçular arasında iki kez yapılan ankette avukatlar Julius Hoffman’ı %78 oranında ‘vasıfsız’ olarak değerlendirdi.
Kara Panterler Ulusal Başkanı Babby Seale’nin Conneticut’taki bir polisin cinayetinden haksız yere suçlandığı ortaya çıktı.
Sevgili Okur, durum ne kadar tanıdık değil mi! Son 15 yıldır biz böyle mahkemeleri çok gördük. Onun için Oy Zamanı Din’i – Irk’ı söyleyenleri değil Adaleti, Eşitliği, Özgürlüğü savunan partileri izlemek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir