SINIRSIZ YAŞANMIŞ BİR HAYAT

Sevgi Soysal  Doğum  30 Eylül 1936, İstanbul – Ölüm  22 Kasım 1976, İstanbul. Annesi aslen Alman kökenli olan Aliye Hanım, babası bürokrat Mithat Yenen’dir. Hukukçu, yazar ve devlet adamı Mümtaz Soysal’ın eşiydi. Babasının görevi nedeniyle çocukluğu ile gençliğini daha sonra eşi Mümtaz Soysal’ın görevleri gereği yaşamının büyük bir bölümünü Ankara’da geçirdi.

Kalemiyle  yeni tanıştığım bütün eserlerini merak ettiğim ve bir çırpıda okuduğum bir yazar daha oldu heybemde , bir iyi ki daha Sevgi Soysal kırk yıllık hayatına bir çok kadın sorununu kaleme cesurca almış .Önemli eseri, olan TanteRosa’yı anneanne ve teyzesinden başlayıp kendisinde biten bir kadınlık çizgisi olarak nitelemiştir ilk okumada kalemine hayran olunacak bir eser Rosa .

Ahh… Rosabaskılara ,acılara başkaldıran boyun eğmeyen kadın . Ahh..Rosa sinirli, ağzı bozuk, kötülere hakkını veren , mutlu olabilmek için cesur davranan kadın…

Adının anlamını taşıyarak herkese sevgisini vermiş, kendisine hiç sevgi kalmamış gibi yazan Sevgi Soysal. Bu nasıl yazmaktır? Bu nasıl düşündürmektir insanı, mutsuzluklarına rağmen  nasıl bu kadar güçlü olmaktır.

‘’Taşlı yerde biten, bitebilecek çiçekler  ne kadar çiçeğe benzerse ,Ankara‘da üretilen düşüncelerde öyle.Taşlaşan beynimiz,duygularımız arasında binde bir açan bu çiçekler öylesine cılız ,renksiz ,çelimsiz ki….’’

Bu bunalımlı ruh hali içinde ,tiyatroda tanıştığı kendinden 6 yaş genç bir erkeğe aşık olur .Bir oğlu vardır ilk eşinden .O zor kararı verir ve ilk kocasından boşanıp tiyatro sanatçısı Başar Sabuncu’yla evlenir.Aynı dönemde TRT’de program uzmanı olarak çalışmaya başlar.

Usta kalemiyle okurlarını esir alan Yaşar Kemal ,Soysal için ‘’Türkçesi zengin ve renkliydi ‘’ der.’’Romanlarında ,hikayelerinde getirdiği yenilik ,epeyce yalın kalmış edebiyatımızda bir zenginlikti .Gittikçede ustalaşıyor ,ustalaştıkça insanın derinliğine varma çabası gelişiyordu .’’ diye röportaj vermişti.

Sevgi Soysalın hayatındaki bunca acı hüzün ,isyan ,öfke ve kaygı onarılmaz izler bırakılmıştır vücudunda .Ikıncı kızını doğum yaptığı yıl kanser olduğunu öğrenir ve hemen ameliyat olur kanseri attığını düşünür kısa bir süre ,hatta şöyle der ,kanseri vücudumdan bir hindi gibi kesip attılar .Fakat kısa bir süre sonra ölüme yenik düşerek sevdiklerine çok erken veda etti .40 yaşında veda eden Sevgi Soysal kısacık yaşamına öyküler,romanlar,anı kitapları ,ödüller,üç eş ve üç evlat sığdırmıştır.

Okurlarına en çokta azmini ,kahkahasını,  hayallerini sarsılsa da yaşama biçimini zarafetle karşılamasını bırakıyor Soysal.

1 thought on “SINIRSIZ YAŞANMIŞ BİR HAYAT

  1. Sevgi Soysal, entelektüel açıdan başarılı vatandaşın özü

    En iyi yazı öğretmenimdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.