Sağlık Bakanlığını Uyarıyoruz: Aşı en kısa sürede sağlanmalıdır!

Sağlık ve Sosyal hizmet emekçileri sendikası Adan Şube Eş Başkanı Dr. Mürşit Enis Akyüz, “Sağlık emekçilerini aşılamak sizin görevinizdir.  Aşılama dönemi geçmeden tüm sağlık emekçilerini derhal aşılamanız gerekmektedir” dedi

Akyüz, yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Sağlık Bakanlığı Grip aşısını belli ki yeterince temin edememiş, ortaya çıkacak tepkileri ise sağlık emekçilerine yıkmaya çalışmakta! Aşılanma en temel haktır, 6 ayın üstündeki herkesin aşılanması hakkıdır. Sağlık emekçileri salgında mutlaka yüksek riskli değerlendirilmelidir. Oysa bakanlık, neye göre belirlendiğini bilinmeyen bir şekilde kişileri “1. Öncelikli risk grubu” olarak belirlemiş ama bunu beyan etmek yerine dolambaçlı yöntemlere hastalar ile sağlık emekçilerini karşı karşıya getiriyor. Listeleri oluşturup (diğer aşılarda olduğu gibi) birinci basamakta çalışan sağlık emekçilerine ulaştırıp randevu usulü ile davet ederek salgın önlemleri ile aşı yapılabilecekken, insanlar ASM’ye kitlesel hâlde başvurup “aşı yapılıp yapılmayacağını öğrenmeye” çalışıyorlar. Eğer ki Bakanlığın aşı yapılmasına izin verdiği azınlıkta iseniz, önce ASM’ye, sonra eczaneye, sonra aşı gelince tekrar eczaneye ve en son bir daha ASM’ye  gitmeniz gerekiyor! Bu aşamalarda çıkacak en küçük bir sıkıntıda ise karşınızda gördüğünüz sağlık emekçisi ile karşı karşıyasınız. Belli ki bakanlık, yeterince aşı getiremediği gerçeğini gizlemek için farklı yöntemler aramakta, aşıya ulaşamayan halkın öfkesini Aile Hekimi ve Eczacılara yönlendirmeye çalışmaktadır. Oysa ki ülkemizde aşı üretebilen bir Hıfzıssıha Enstitüsünü kapatmamış olsalardı, belki bugün bu sıkıntıları yaşamayacaktık…

Sağlık Bakanlığı’nı uyarıyoruz!

Sağlık emekçilerini aşılamak sizin görevinizdir.  Aşılama dönemi geçmeden tüm sağlık emekçilerini derhal aşılamanız gerekmektedir.

-Sağlık hakkı en temel insan haklarındandır. Tüm topluma ücretsiz aşı en kısa sürede sağlanmalıdır.

-Tepkileri kendi üzerinizden uzaklaştırmak için insanları 4 kere sağlık kuruluşuna yönlendirmekten vazgeçin. Aşılanacak kişiler birinci basamağın önerileri göz önünde bulundurularak randevulu, sıralı ve kapasiteye göre hesaplanarak plananmalı, ne sağlık emekçilerinin ne de aşı vurulacak olan kişilerin gereksiz viral yükle yüklenmesine sebep olunmamalıdır.

 Popülist açıklamalar yerine ülkemizde bilime daha çok kaynak ayrılmalı, aşı çalışmaları özel sektörün insafına bırakılmamalı, kamunun kaynakları ile gerek aşı gerek ilaç çalışmalarının yapılacağı merkezler (başta AKP iktidarının kapattığı Hıfzıssıha Enstitüsü gibi merkezler olmak üzere) açılmalı, üniversiteler desteklenmelidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir