Rektör Prof. Dr. Tuncel 1,5 Adana – Wings Of The Future ekibini davet etti

Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, ulusal ve uluslararası arenada Çukurova Üniversitesinin adını başarıyla temsil eden öğrenci ve akademisyenleri davet edip tebrik görüşmeleri yapmaya devam ediyor. Prof. Dr. Tuncel bu kez de, ürettikleri güç roketi ile TEKNOFEST – Roket Yarışmaları‘nda derece yaparak Üniversite markasını uluslararası yarışmalarda temsil etmeye hazırlanan Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin heyecanına ortak oldu.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından 2018’de kurulan 1,5 Adana – Wings of the Future ekibi; iki senedir ürettiği 3 farklı yüksek güç roketi ile TEKNOFEST – Roket Yarışmaları‘nda yarışıyor.

Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Akıllı danışmanlığında çalışmalarına devam eden ekip, Aksaray Tuz Gölü’nde Roketsan ve Tübitak SAGE sponsorluğunda organize edilen yarışmada, iki kategoride finalist olma başarısı elde edip yüksek irtifa kategorisinde yarışmayı 5. sırada tamamladı.

Prof. Dr. Tuncel: “Bilim ve Teknoloji Çalışmalarının Destekçisi Olacağız”

Prof. Dr. Meryem Tuncel, başarılı öğrencileri Rektörlüğe davet edip sevinçlerine ortak olarak, son 2 yıldır Alçak İrtifa (1500 metre), Orta İrtifa (3000 metre) ve Yüksek İrtifa (6000 metre) kategorilerinde yarışan ekip üyelerine tebriklerini iletti. Prof. Dr. Meryem Tuncel, takımın yaşadığı sorunları ve ihtiyaçlarını dinleyerek destekte bulunacağı sözünü verdi.

Prof. Dr. Tuncel, Çukurova Üniversitesi adını ulusal ve uluslararası arenalarda temsil eden öğrenci ve akademisyenlere gereken tüm desteği vereceklerini ifade ederek, “Çukurova Üniversitesi olarak öğrenci ve akademisyenlerimizin bilim ve teknoloji çalışmalarının destekçisi olacağız.” dedi.

Prof. Dr. Akıllı: “Amacımız Üniversitemizi, Ülkemizi En İyi Şekilde Temsil Etmek”

Prof. Dr. Hüseyin Akıllı da 2021 döneminde 3 farklı kategoride ve uluslararası projelerde yarışacaklarını ifade ederek roket yarışması hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Akıllı, “Tasarlayıp ürettiğimiz roketler, faydalı yük dediğimiz uydu sistemlerini belirli irtifalara (1500, 3000, 6000 metre) bırakarak tüm parçaları ile tekrar kullanılabilir olmak üzerine bir göreve sahip. Ekiplerimizde süreklilik misyonu ile hareket ediyoruz, her yıl hazırlık ve giriş seviyesinden öğrenciler ile yenilenip çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu yıl Amerika’da yapılması planlanan uluslararası roket yarışmasına Çukurova Üniversitesi ismi ile karma bir takım olarak başvuru yaptık Amacımız Üniversitemizi, ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek” şeklinde konuştu.

Varlı: “Bu Yarışmaları Türkiye’nin Uzay Çalışmalarının Alt Yapısı Olarak Düşünmeliyiz”

Ekip kurucularından Bumin Han Varlı ise yarışma deneyimlerinden söz ederek, “Roket yarışmaları, Türkiye’nin uzay ve savunma sanayiisinin geleceği için bizleri hazırlıyor. Teori ve pratik arasında bir geçiş olan teknoloji yarışmaları sayesinde ülkemizin gelişmiş kuruluşlarındaki mühendisler ile fikir alışverişi yapmak, gerçek füze ve roket projeleri üzerine çalışan kurumlar ile bir arada bulunmak gibi fırsatlar elde ediyoruz. Çöl şartlarında yapılan yarışmalar bizim için oldukça büyük öneme sahip. Roketlerimiz ses hızının üstüne çıkabiliyor, tüm sistemlerimizin üretimi ya da temini gibi konuları biz üstleniyoruz; Amerika’daki uluslararası yarışmada da okulumuzu temsil etmeye hazırlanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.