Eğitim Sen’den gözaltılara tepki

Diyarbakır’da Eğitim Sen üyelerine yönelik operasyonda 25 öğretmenin gözaltına alınmasına Adana’dan de tepki geldi.  Sosyal medya paylaşımları ile demokratik eylem ve etkinlikler gerekçesiyle gerçekleşen gözaltılar nedeniyle Eğitim Sen Adana Şubesi basın açıklaması yaptı.

ALINANLAR ARASINDA 5 AYLIK HAMİLE VE 8 AYLIK BEBEĞİ OLAN KADINLAR VAR

Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Hüseyin Kaya, “Gözaltına alınanlar arasında 5 aylık hamile ve 8 aylık bebeği olan iki kadın arkadaşımız da bulunmaktadır. KESK ve Eğitim Sen yeniden üyelerimiz ve halkımızın gözünde marjinalleştirilmek isteniyor” diye konuştu.

KEYFİ, HAKSIZ VE HUKUKSUZ GÖZALTI

Gözaltına alınan üyelerinin Eğitim Sen yürütme kurullarında görev almış kişiler olduklarını belirten Kaya, “Yeni bir mücadele sürecine girmemiz, yeni üye kazanımları sağlamamız birilerini rahatsız etmişe benziyor. Keyfi, haksız ve hukuksuz şekilde gözaltına alınan üye arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

Covid-19 salgınının herkesi olumsuz etkilediği bu günlerde, emekçilerin siyasi iktidarın yeni saldırılarıyla da karşı karşıya kaldığını savunan Kaya, şu ifadelere yer verdi:

“Kıdem tazminatı dâhil emekçilerin pek çok haklarını ortadan kaldıracak olan yasa teklifi TBMM’de.  Bu yasa ’İstihdamı artırm’ gerekçesiyle hazırlanmasına karşın tam tersi emekçilerin daha çok sömürülmesi, kuralsız çalıştırılmasına ve ellerinde kalan haklarında da tırpanlanmasına hizmet edecektir. Esnek ve kısmi çalışmayı içeren yasa teklifi, kayıt dışı çalışmayı teşvik ediyor. Kıdem ve ihbar tazminatı hakkını gasp eden hükümler içeriyor. 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlar belirli süreli ve esnek çalışma getiriliyor.  Bu şekliyle 25 yaş altı ve 50 yaş üzeri çalışanların kıdem tazminatı ve emeklilik hakları ellerinden alınıyor. Ülkemizde bu kadar gencin işsiz olduğu gerçeğiyle hareket edecek olursak, gençlerimizin emeklilik hakları ellerinden alınmış oluyor. Esnek ve kuralsız çalışma her alana yayılacak ve hatta kamu emekçileri de etkilenecektir.

   Bu yasaya karşı başta işçi sendikaları olmak üzere bir dizi eylemlilikler içerisinde bulunuyor. Bizlerde bütün emekçileri, emeklilik ve kıdem tazminatı gibi kazanılmış haklarımızı savunmaya ve hep birlikte sahip çıkmaya çağırıyoruz. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.